Ogromne światy zamknięte w małych pudełkach – kolekcja gier PC Kamila

Opowieść Kamila związana z jego kolekcją to nie tylko historia o pasji, która przerodziła się w sposób na życie, ale także przestroga dla nas wszystkich! Ile razy pozbywaliście się jakichś rzeczy, skazując je na straty, bo nie były Wam już potrzebne, a zajmowały miejsce? Większość z nas pewnie co najmniej kilkukrotnie. No to mamy dla Was ostrzeżenie! Następnym razem dobrze się zastanówcie co wyrzucacie, aby nie okazało się, że właśnie pozbyliście się rzeczy wartych ponad 10 tysięcy złotych. 😉

Zapowiedz swoją kolekcję!

Fascynujące historie, ciekawi bohaterowie i ogromne światy zamknięte w małych pudełkach. Cześć jestem Kamil, mam 26 lat. W ciągu ostatnich 8 lat udało mi się zebrać jedną z największych w Polsce kolekcji gier na komputery PC.

Co wchodzi w skład Twojej kolekcji?

Moja kolekcja składa się z ponad 7000 sztuk retro gier na komputery PC. W większości są to gry z lat 1990 – 2010. Zbieram głównie gry w wydaniach polskich oraz angielskich. Są to zarówno gry nowe, w fabrycznej folii jak i używane. Wydane w zwykłych sklepowych pudełkach DVD, wydania w wersjach BIG BOX, edycje kolekcjonerskie zawierające figurki, albumy, poradniki, płyty z muzyką oraz wiele innych ciekawych wydań. Wszystko odpowiednio posortowane i ustawione na 30 regałach, żeby nic się nie zniszczyło. Zbieram prawie wszystkie gry, jakie wpadną mi w ręce, ale szczególnie gry z kilku serii: Tomb Raider, Wiedźmin, Resient Evil, Silent Hill, Need for Speed, Grand theft Auto, Warcraft, Diablo, Gothic, Heroes, Cyberpunk 2077.

Często w mojej kolekcji pojawia się ta sama gra, ale w różnych wydaniach. W każdym kraju wygląd okładki, rozmiar oraz zawartość danego pudełka z grą mogła się różnić, więc musiałem je zebrać wszystkie. 

archiwum prywatne Kamila

Największą wartość mają dla mnie gry nowe, w fabrycznej folii producenta, które od 20-30 lat nigdy nie zostały otwarte. Takich gier mam w kolekcji około 1600 sztuk. 

Gry PC ułożone w rzędach. Stoją na półkach.
archiwum prywatne Kamila

Bardzo lubię też wydania w pudełkach typu BIG BOX. Są to głównie gry z lat 1985-2000, które są zapakowane w duże kartonowe pudełka z ładnymi grafikami, takich wydań mam około 900 sztuk. 

Gry PC ułożone w rzędach. Stoją na półkach.
archiwum prywatne Kamila

Jak to się zaczęło?

W dzieciństwie, około 2003 roku, sporo grałem w gry komputerowe, ale nie miałem ich zbyt wiele. Często przesiadywałem u kolegi, patrząc jak on gra, co dawało mi dużo frajdy oraz wiedzy na temat gier. Po 10 latach, mniej więcej w 2013 roku, postanowiłem, że chcę zebrać wszystkie sentymentalne dla mnie gry z tamtych czasów, aby je mieć u siebie w oryginalnych wersjach, postawione na półce, żebym zawsze gdy mam ochotę, mógł w nie zagrać. Miało być to około 30 tytułów. Zacząłem więc zakupy w Internecie. Po skompletowaniu tych 30 tytułów przypomniały mi się kolejne, które chciałbym mieć i tak się to rozkręciło, że teraz mam ich ponad 7000.

Na początku znalezienie niektórych gier było bardzo trudne, ponieważ minęło już 10-15 lat od ich premiery, więc w żadnych oficjalnych sklepach od wielu lat nie były już dostępne. Musiałem więc kupować od prywatnych graczy, którzy często nie odpisywali na moje pytania, nie wiedzieli czy gry są sprawne, bali się wysyłać gry w paczkach.

W różnego rodzaju lombardach i sklepach z retro grami można było kupić tylko gry na konsole. Brakowało mi sklepu z retro grami na PC. Po kilku latach, gdy już miałem sporo doświadczenia jak takie gry pozyskiwać, założyłem własny sklep internetowy z takimi grami, aby ułatwić kupowanie ich innym graczom i kolekcjonerom. Dzięki temu mogę teraz łączyć swoją pasję jaką jest kolekcjonowanie gier z moją pracą i źródłem dochodu jakim jest własny sklep z grami.

W jaki sposób najczęściej te zbiory do Ciebie trafiają?

Większość gier kupuję w Internecie na stronach typu OLX i Allegro. Wydania zagraniczne głównie z USA i Wielkiej Brytanii sprowadzam za pośrednictwem Ebay. Oprócz tego wiele gier z moich zbiorów jest odkupionych od innych podobnych kolekcjonerów. Czasami też się z innymi kolekcjonerami po prostu zamieniam grami. Zdarza mi się też kupować na różnych giełdach staroci, w antykwariatach, lombardach. Retro gry to towar dosyć trudny do znalezienia i często na zdobycie jakiejś konkretnej rzadkiej wersji gry trzeba poświęcić nawet kilka lat poszukiwań. Do dziś, mimo wielu lat prawie codziennego poszukiwania, niektórych gier w konkretnych wersjach nie udało mi się zdobyć.

Które egzemplarze są Twoimi ulubionymi?

Bardzo trudno wybrać ulubione egzemplarze, ale na pewno mogę tutaj kilka wymienić:
1. Limitowana do 1500 sztuk na cały świat, numerowana Figurka z gry Dying Light 2, która nie była nigdy dostępna w sprzedaży. Otrzymywali ją tylko wybrani uczestnicy targów E3 w 2019 roku. Dodatkowo w moim egzemplarzu wyjątkowe jest to, że na pudełku własnoręcznie autografy złożyło ponad 60 twórców gry. Figurkę wygrałem w licytacji charytatywnej.

archiwum prywatne Kamila

2. Cała kolekcja serii Tomb Raider. Uwielbiam Larę Croft i z tej serii mam najwięcej przedmiotów w mojej kolekcji – ponad 200 sztuk. Gry, filmy, albumy, figurki i inne gadżety.

Gry PC ułożone w rzędach.
archiwum prywatne Kamila

3.  Cała kolekcja serii Silent Hill, gry bardzo unikatowe poszukiwane na całym świecie. Silent Hill 2 to dla mnie gra z najlepszą fabułą.

archiwum prywatne Kamila

4. Cała kolekcja Need for Speed, najbardziej zróżnicowana w kontekście pochodzenia gier, zawiera wydania polskie, brytyjskie, amerykańskie, australijskie i niemieckie.

Gry PC ułożone w rzędach.
archiwum prywatne Kamila

Jaka jest najbardziej wyjątkowa historia związana z Twoją kolekcją?

Pewnego razu, kupując na OLX dosyć rzadką wersję pewnej gry od jednego sprzedającego, jak zwykle dopytałem czy może ma gdzieś schowane więcej starych gier. Odpowiedział mi, że kilka godzin wcześniej wyniósł całe pudło starych bezwartościowych dla niego gier na śmietnik. Poczułem, że wśród tych gier mogły być jakieś interesujące mnie unikaty. Postanowiłem, że zapłacę mu w ciemno, z góry, 100zł za sam fakt, że pójdzie z powrotem na ten śmietnik i wyśle mi zdjęcie tych gier. Zgodził się. Po kilkunastu minutach dostałem zdjęcie ponad 10 sztuk unikatowych wydań starych polskich gier z początku lat 90., które następnie okazyjnie od niego odkupiłem. Okazało się, że w sumie były warte ponad 10 tysięcy złotych.

Jednakże taką najbardziej wyjątkową historią jest po prostu całokształt kolekcjonowania. Dzięki niemu poznałem wiele ciekawych osób, wiele ciekawych gier, o których wcześniej nie miałem pojęcia, nauczyłem się jak bezpiecznie zawierać transakcje w Internecie i założyłem swoją pierwszą własną firmę – sklep z retro grami PC. Sprzedaż internetowa na tyle mi się spodobała, że dziś mam też kolejne sklepy z innymi towarami. Kolekcję cały czas mam zamiar powiększać i zdobywać coraz trudniejsze do znalezienia wydania gier.

Jeśli chcielibyście skontaktować się z Kamilem, możecie napisać maila na adres: KRJ360@gmail.com lub zadzwonić: 697 733 596.

Inne wpisy z cyklu Kolekcjonerzy.