Ptaków Szepty – wędrówka do zakamarków naszych pragnień

Jak wyszeptać coś poprzez muzykę? Ptaków Szepty popłynęły wraz z nurtem melancholii, ale też ciekawych zabiegów muzycznych, w których doskonale słychać zamiłowanie do mocniejszych klimatów Sikory, czyli jednego z członków trio. Gdzie poprowadzą nas opowieści zespołu, gdy postanowimy się w nich zagłębić?

Mocne początki delikatnych brzmień

Historia zespołu jest nieco inna, niż te, o których słyszymy zazwyczaj. Nie opowiada o tym, że spotkała się paczka przyjaciół i postanowiła stworzyć projekt muzyczny. Przeciwnie! Pomysł na trio, a wcześniej duet, grający spokojną muzykę z elektronicznym beatem wpadł Sikora.

Na co dzień gram ostrą hardcore’ową muzykę we wrocławskim zespole CLoN, lecz od zawsze ciągnęło mnie w liryczne zakamarki muzyki. Od paru lat rodził się w głowie pomysł, by w końcu stworzyć muzykę akustyczną z delikatnym i subtelnym głosem. Okazało się, że nie jest łatwo znaleźć taką osobę z głosem jaki sobie wymarzyłem, ale szczęście i przypadek sprawił, że poznałem Agę. Gdy usłyszałem jej głos, barwę stwierdziłem, że to jest to czego szukam. Nie było łatwo na pierwszych próbach, ponieważ mamy trochę inne gusta muzyczne, ale po krótkim czasie spotkaliśmy się w połowie drogi tej muzycznej wspólnej przygody. – przyznaje Sikora.

Gdy zespół znalazł złoty środek na swoją własną twórczość, w 2022 roku miał miejsce pierwszy występ, jeszcze wówczas duetu, czyli Agi Wrony i Sikory. Wykorzystując potencjał swoich nazwisk, nadali temu projektowi nazwę Ptaków Szepty.

Stwierdziliśmy, że dobra nazwa dla naszej subtelnej muzyki będzie „Szepty”, a ponieważ duet tworzy Wrona i Sikora, powstały Ptaków Szepty! – dodaje gitarzysta.

Dwoje to zbyt mało

Do duetu, kilka miesięcy później, dołączył trzeci muzyk, czyli Malo_vski. Prawdę mówiąc, był to genialny ruch, ponieważ elektronika nadaje utworom głębi, ale też rytmu, który w połączeniu z gitarą akustyczną i lekkim głosem wokalistki, stanowi bardzo ciekawe zestawienie.

Pomyślałem, że zaproponuje Malo_vskiemu grę w naszym zespole. Znam go już ponad 20 lat i nie raz graliśmy na jednej scenie. Wiedziałem co potrafi robić z bitami, mikrofonem i elektroniką… i tak powstało nasze trio, które zadebiutowało oficjalnie w 2022 roku.

Silne emocje, które szukają ucieczki

Nie tylko muzyka i wokal prowadzą serce słuchacza. Teksty także pozwalają na to, aby utożsamić się z autorami, ale i przeżyć poszczególne wydarzenia wspólnie.

Nasze utwory to liryczna, marzycielska i subtelna podróż przez zakamarki naszych pragnień, wspomnień, miłości a nawet obaw. To ostatnie doskonale oddaje utwór „Wojna”, który został napisany podczas jednej z naszych prób i opierał się na naszych emocjach po wybuchu wojny na Ukrainie.

Jak dodaje Aga Wrona, nie tylko te trudne emocjonalnie utwory składają się na twórczość zespołu.

Nie brakuje w naszej twórczości także optymistycznych akcentów, pozytywnej nuty, lubimy eksperymentować z dźwiękami, zaskakiwać słuchaczy, a przede wszystkim siebie. Muzykę, jak i teksty tworzymy wspólnie. Większość tekstów jest mojego autorstwa. Piszę przede wszystkim w języku ojczystym, jednak nie brakuje również tekstów anglojęzycznych.

Ptaków Szepty – co przyniesie muzyczna przyszłość?

Ptaków Szepty to zespół, który tak naprawdę ciężko byłoby zaszufladkować. Być może przyczyną jest połączenie ze sobą trzech, różnych osobowości. Wokalistka posiada ciepły, przyjemny, ale też niezwykle radiowy głos. Gitarzysta zaś, mimo łagodnego brzmienia gitary, dodaje do muzyki pazur rockowych ballad, zaś elektronika nadaje przestrzenności, nie wybijając się mimo wszystko na pierwszy plan. Dzięki takiemu połączeniu, zespół jest wielowymiarowy, co jednocześnie stało się ich wyróżnikiem, ale przy zachowaniu lekkości, pozwalającej każdemu zagłębić się w ich muzyczny świat.

Czy możemy jednak spodziewać się po trio kolejnych numerów?

Nagraliśmy ostatnio dwa single, do których powstały teledyski, ale na tym nie koniec! W najbliższym czasie planujemy nagrać kolejną piosenkę, tym razem o Wrocławiu pt. „To Miasto” i oczywiście myślimy już o teledysku do tego utworu. Na wiosnę chcemy zagrać kilka plenerów, może uda się także dostać na małe lub duże festiwale. 🙂 I w ogóle, chcemy grać dużo koncertów, tworzyć jak najwięcej dźwięków, bo to sprawia nam niezwykłą radochę. W niedalekiej przyszłości pragniemy nagrać debiutancką płytę, na którą w tej chwili mamy już 10 utworów.

Jeśli lubicie zrelaksować się przy spokojnych dźwiękach 12 strunowej akustycznej gitary, z lekką domieszką przestrzennej elektroniki, otulone anielskim kobiecym głosem śpiewający przede wszystkim w ojczystym języku, to zespół Ptaków Szepty jest dla Ciebie. 🙂 Zapraszamy! – dodaje zespół.

Zachęcamy Was do zaobserwowania Ptaków Szepty na Instagramie, Facebooku oraz YouTube.

Zapraszamy także do przeczytania innych artykułów z cyklu Poznaj Muzyków oraz do posłuchania playlisty z utworami wszystkich artystów.