Z okazji 60-lecia Beatlemanii w USA, fani The Beatles będą mogli cieszyć się wyjątkowymi wydaniami albumów z 1964 roku. W specjalnym boksie znalazły się amerykańskie wersje klasycznych płyt, które zrewolucjonizowały świat muzyki. Premiera w listopadzie 2024.
Siedem albumów w ramach reedycji
W ramach reedycji ukażą się wznowienia siedmiu albumów: „Meet The Beatles!”, „The Beatles’s Second Album”, „A Hard Day’s Night (Original Motion Picture Sound Track)”, „Something New”, „The Beatles’ Story (2LP)”*, „Beatles ‘65” i „The Early Beatles”. Oryginalne wydania mono Capitol Records i United Artists z 1964 i 1965 roku są niedostępne od 1995 roku.
Za master nowych wydawnictw odpowiada Kevin Reeves z East Iris Studios w Nashville. Każda płyta ma wiernie odtworzoną okładkę oraz 4-stronicową wkładkę z esejem napisanym przez amerykańskiego historyka The Beatles, Bruce’a Spizera.
7 lutego 1964 tłumy piszczących fanów powitały na lotnisku JFK w Nowym Jorku Johna, Paula, George’a i Ringo. Wtedy The Beatles po raz pierwszy pojawili się na amerykańskiej ziemi. Dwa dni później, 9 lutego, 73 miliony telewidzów i kilka milionów w Kanadzie, włączyło stację CBS, by zobaczyć debiut czwórki z Liverpoolu w programie „The Ed Sullivan Show”. Grupa wykonała pięć utworów, a Beatlemania – która w Wielkiej Brytanii była już w pełnym rozkwicie – zaczęła obejmować także Amerykę Północną.
Krótko przed historyczną wizytą The Beatles w USA, Capitol Records zapewniło sobie prawo na wyłączność dzięki umowie z EMI do wydawania płyt zespołu na terenie Stanów. Pierwszy z tych albumów, „Meet The Beatles”!”, ukazał się 20 stycznia 1964, czyli chwilę przed przyjazdem The Beatles do Ameryki. Album trafił na szczyt list sprzedaży i nie schodził z niego przez 11 tygodni. Tak rozpoczęła się seria kolejnych, świetnie przyjętych w USA wydawnictw z ramienia Capitol.
Ponadczasowa Beatlemania
60 lat po tych premierach, Beatlemania pozostaje ponadczasowa, a kolejne pokolenia zakochują się w muzyce The Beatles.
Wszystkie albumy zostały zmasterowane na winyle przy użyciu oryginalnych masterów i z użyciem w pełni analogowych ścieżek. Autorzy zadbali, by odnieść się do oryginalnych wydawnictw. W procesie wykorzystano Studer A80 master recorder oraz Neumann VMS70, który został zainstalowany w Capitol Studios w 1971 roku. Całkowicie analogowa technologia mastering pozwoliła na wierne oddanie muzycznego zakresu i dynamiki, jakie uwieczniono na taśmach-matkach.
Materiał prasowy: Universal Music Polska
Zachęcamy Was także do zobaczenia artykułów z cyklu Poznaj Muzyków.
Tutaj możesz zostawić komentarz: