Strajk Kobiet na kilka melodii

strajk kobiet
źródło: unsplash.com

Zapowiadanki na naszym blogu powstały przede wszystkim w dwóch celach. Pierwszy z nich to groteskowa opowieść o rzeczywistości. Drugi zaś, to mówienie o rzeczach i kwestiach istotnych. Ten wpis to zdecydowanie realizacja tego drugiego.

Ale zacznijmy od początku! Muzyka od zawsze służyła rejestracji ważnych wydarzeń, które dzieją się w naszym kraju. Dzięki niej możemy lepiej poczuć klimaty wojen, bitew, czy chociażby znaczących, chociaż małych wydarzeń. Uwadze muzyków zatem nie mogła przejść najważniejsza bitwa roku 2020. I nie, nie mówimy tu o koronawirusie, a o Strajku Kobiet. Dlatego jeżeli należysz do grona osób wrażliwych na niektóre słowa, wydarzenia i przekleństwa – ten wpis zdecydowanie nie jest dla Ciebie i zapraszamy Cię na inne, gdzie na pewno znajdziesz coś dla siebie.

No to co? Zobaczmy co do powiedzenia w sprawie zaostrzenia ustawy aborcyjnej mają muzycy.

Krzysztof Zalewski – Lustra

Przygotowując się, zarówno mentalnie, jak i w kwestii materiałów do tego wpisu, od razu na myśl przyszedł nam Krzysztof Zalewski. Wiedziałyśmy, że warto czekać na jego wypowiedź muzyczną w tej kwestii, chociaż prawdę mówiąc obie nie należymy do jego największych fanek. Gdy weszłyśmy sprawdzić czy mamy rację, okazało się, że tak. Piosenka została dodana 3 godziny wcześniej. Odebrałyśmy to jako znak, że warto o tym napisać i przypomnieć kobietom o dalszym ciągu trwania jednej z najtrudniejszych walk w naszym życiu. Natomiast jedno trzeba artyście przyznać – o tym co go boli mówi wprost. Wypowiadał się już, m.in. na swoich koncertach o braku tolerancji dla osób LGBT+, rozpościerając tym samym ogromną, tęczową flagę. Zatem i w tej kwestii nie mógł milczeć. Posłuchajcie koniecznie!

Maria Sadowska, Ralph Kamiński, Michał Szpak – Moje Ciało, Mój Wybór

Jeżeli tworzyć protest song, to tylko taki! W tym utworze zgadza się wszystko, naprawdę! A co więcej, powstał on pod domem Jarosława Kaczyńskiego, gdzie w formie spektaklu, wykorzystując słowa Adama Mickiewicza z „Dziadów”, stworzyła się kulturalna manifestacja. Jak wygląda refren? Tak jak okrzyki na ulicach – „Moje ciało! Mój wybór!”. Posłuchajcie chociaż raz, bo prawdę mówiąc my do tej chwili, gdy słuchamy tej kompozycji mamy ciarki. Z wielu przyczyn, również tych artystycznych.

Baranovski, Ten Typ Mes – Wolność

Szczerze mówiąc, chyba nie znamy innego współczesnego utworu, który w tak piękny sposób traktowałby o wolności. Co ciekawe, sam Baranovski przyznał, że utwór powstał na początku pandemii. Niestety, jak się później okazało, słowa w nim zawarte były prorocze. Gdy pod koniec utworu rapować zaczyna Ten Typ Mes, nikt nie powinien mieć wątpliwości w jakim momencie naszej historii pojawiła się jego premiera. Sam teledysk natomiast to zapis tego co działo się na ulicach: emocji, transparentów i przede wszystkim ludzi pragnących coś zmienić.

Ronnie Ferrari – Szubienica

Tak, tak! Ronnie Ferrari to ten gość od „Ona by tak chciała”. Natomiast w naszym wpisie znalazł się nie bez powodu. To naprawdę ciekawe podsumowanie tego, co obecnie dzieje się w naszym kraju. I wiemy, że może nie wszyscy będą tu fanami bitu w tle, ale pamiętajmy o wolności słowa i wyboru w jaki to robimy. Nam bardzo przypada to do gustu, zwłaszcza słowa wyśpiewywane przez Ronniego. Naprawdę warte uwagi, bo śpiewa on o tym, co tak naprawdę wszyscy chcemy powiedzieć.

Zwykła Polka – Piosenka patriotyczna

A na koniec słodka piosenka z ukulele jako instrumentem głównym. A nie, jednak nie! I wiecie co? W zasadzie to Zwykła Polka powie Wam więcej na ten temat. Kliknijcie play.

Każdy może protestować

Różnimy się w wielu kwestiach. Ten wpis nie ma na celu zachęcić Was do zmiany zdania w kwestii ustawy, jeżeli Wasze poglądy nie są zbieżne z tymi przedstawianymi w wybranych przez nas utworach. Natomiast pamiętajmy, że każdy z nas jest inny. W walce o ten rodzaj wolności, czasami błądzi zarówno jedna, jak i druga strona. Szanujmy się wzajemnie, bez względu na to po której z nich umieszczamy samych siebie.

Co do samych protestów – możemy robić to na różne sposoby. Wychodząc na ulicę, pisać piosenki, protestując zdalnie itd. Jeżeli ktoś należy do teamu protestujących, tak jak i my, nie krytykujmy jego metod. Nie twórzmy większych podziałów, niż mamy z nimi i tak do czynienia na co dzień.

Zobacz także inne Zapowiadanki.