Zapowiadanki na naszym blogu powstały przede wszystkim w dwóch celach. Pierwszy z nich to groteskowa opowieść o rzeczywistości. Drugi zaś, to mówienie o rzeczach i kwestiach istotnych. Ten wpis to zdecydowanie realizacja tego drugiego.
Ale zacznijmy od początku! Muzyka od zawsze służyła rejestracji ważnych wydarzeń, które dzieją się w naszym kraju. Dzięki niej możemy lepiej poczuć klimaty wojen, bitew, czy chociażby znaczących, chociaż małych wydarzeń. Uwadze muzyków zatem nie mogła przejść najważniejsza bitwa roku 2020. I nie, nie mówimy tu o koronawirusie, a o Strajku Kobiet. Dlatego jeżeli należysz do grona osób wrażliwych na niektóre słowa, wydarzenia i przekleństwa – ten wpis zdecydowanie nie jest dla Ciebie i zapraszamy Cię na inne, gdzie na pewno znajdziesz coś dla siebie.
No to co? Zobaczmy co do powiedzenia w sprawie zaostrzenia ustawy aborcyjnej mają muzycy.
Krzysztof Zalewski – Lustra
Przygotowując się, zarówno mentalnie, jak i w kwestii materiałów do tego wpisu, od razu na myśl przyszedł nam Krzysztof Zalewski. Wiedziałyśmy, że warto czekać na jego wypowiedź muzyczną w tej kwestii, chociaż prawdę mówiąc obie nie należymy do jego największych fanek. Gdy weszłyśmy sprawdzić czy mamy rację, okazało się, że tak. Piosenka została dodana 3 godziny wcześniej. Odebrałyśmy to jako znak, że warto o tym napisać i przypomnieć kobietom o dalszym ciągu trwania jednej z najtrudniejszych walk w naszym życiu. Natomiast jedno trzeba artyście przyznać – o tym co go boli mówi wprost. Wypowiadał się już, m.in. na swoich koncertach o braku tolerancji dla osób LGBT+, rozpościerając tym samym ogromną, tęczową flagę. Zatem i w tej kwestii nie mógł milczeć. Posłuchajcie koniecznie!
Maria Sadowska, Ralph Kamiński, Michał Szpak – Moje Ciało, Mój Wybór
Jeżeli tworzyć protest song, to tylko taki! W tym utworze zgadza się wszystko, naprawdę! A co więcej, powstał on pod domem Jarosława Kaczyńskiego, gdzie w formie spektaklu, wykorzystując słowa Adama Mickiewicza z „Dziadów”, stworzyła się kulturalna manifestacja. Jak wygląda refren? Tak jak okrzyki na ulicach – „Moje ciało! Mój wybór!”. Posłuchajcie chociaż raz, bo prawdę mówiąc my do tej chwili, gdy słuchamy tej kompozycji mamy ciarki. Z wielu przyczyn, również tych artystycznych.
Baranovski, Ten Typ Mes – Wolność
Szczerze mówiąc, chyba nie znamy innego współczesnego utworu, który w tak piękny sposób traktowałby o wolności. Co ciekawe, sam Baranovski przyznał, że utwór powstał na początku pandemii. Niestety, jak się później okazało, słowa w nim zawarte były prorocze. Gdy pod koniec utworu rapować zaczyna Ten Typ Mes, nikt nie powinien mieć wątpliwości w jakim momencie naszej historii pojawiła się jego premiera. Sam teledysk natomiast to zapis tego co działo się na ulicach: emocji, transparentów i przede wszystkim ludzi pragnących coś zmienić.
Ronnie Ferrari – Szubienica
Tak, tak! Ronnie Ferrari to ten gość od „Ona by tak chciała”. Natomiast w naszym wpisie znalazł się nie bez powodu. To naprawdę ciekawe podsumowanie tego, co obecnie dzieje się w naszym kraju. I wiemy, że może nie wszyscy będą tu fanami bitu w tle, ale pamiętajmy o wolności słowa i wyboru w jaki to robimy. Nam bardzo przypada to do gustu, zwłaszcza słowa wyśpiewywane przez Ronniego. Naprawdę warte uwagi, bo śpiewa on o tym, co tak naprawdę wszyscy chcemy powiedzieć.
Zwykła Polka – Piosenka patriotyczna
A na koniec słodka piosenka z ukulele jako instrumentem głównym. A nie, jednak nie! I wiecie co? W zasadzie to Zwykła Polka powie Wam więcej na ten temat. Kliknijcie play.
Każdy może protestować
Różnimy się w wielu kwestiach. Ten wpis nie ma na celu zachęcić Was do zmiany zdania w kwestii ustawy, jeżeli Wasze poglądy nie są zbieżne z tymi przedstawianymi w wybranych przez nas utworach. Natomiast pamiętajmy, że każdy z nas jest inny. W walce o ten rodzaj wolności, czasami błądzi zarówno jedna, jak i druga strona. Szanujmy się wzajemnie, bez względu na to po której z nich umieszczamy samych siebie.
Co do samych protestów – możemy robić to na różne sposoby. Wychodząc na ulicę, pisać piosenki, protestując zdalnie itd. Jeżeli ktoś należy do teamu protestujących, tak jak i my, nie krytykujmy jego metod. Nie twórzmy większych podziałów, niż mamy z nimi i tak do czynienia na co dzień.
Zobacz także inne Zapowiadanki.
Kultura osobista wypowiedzi tu jest zachowana. Ja muszę coś napisać. Czekałem bardzo na poruszenie przez Was tego tematu i początkowo dziwiłem się, że nic takiego się u Was nie pojawia, bo po pierwsze jesteście kobietami, a po drugie uważam, że jesteście też za mówieniem o pewnych rzeczach głośno, jak chociażby problemy osób z niepełnosprawnościami czy problemy ze sztuka. I naprawdę nie do końca rozumiem jak ktoś może myśleć, że ten problem go nie dotyczy, że takie strajki idą w złym kierunku. Jasne j kacie racje obie strony czasami mocno przesadzają chociażby niszcząc kościoły – nie twoje miejsce do modlitw to szanuj zabytek bo te budowle miały też symbol historyczny. Za daleko też zaszły niektóre postulaty moim zdaniem ale kurwa Mac, moja matka poddała się takiej aborcji bo mój brat miał nie urodzić się zdrowy. Powiem więcej nawet miał urodzić się z poważnym uszkodzeniem mózgu, bez dobrze wykształconych niektórych organów. Jest osoba wierząca i zmuszać ja do takich tortur jak rodzenie nie byłby w stanie nikt kto widział co przeżywała ta kobieta.
Ja jestem mężczyzna i szczerze mi ciężko. A co do piosenek, wszystkie w punkt
Faktycznie, staramy się też u nas poruszać tematy i problemy ważne, ale ten temat jest dla nas wszystkich bardzo ciężki i w pewnym stopniu, poruszyłyśmy go już trochę wcześniej na Instagramie, ale chyba my same potrzebowałyśmy też czasu, aby tutaj pojawił się wpis związany ze strajkiem. Dla każdego z nas jest to ciężkie i właściwie to nawet nie mieści nam się w głowie, że taka sytuacja ma w ogóle miejsce. Ale musimy też uszanować to, że każdy z nas odbiera to i przeżywa na swój sposób.
Zastanawiam sie, czy muzyka naprawdę łagodzi obyczaje… , chyba zależy od sytuacji. Ale na pewno bez względu na poglądy powinniśmy sie szanowac (szanowac to dużo więcej niż tolerować, dlatego ciesze sie, ze piszecie o szacunku). A piosenki są świetnie wybrane, mam wrażenie (będąc daleko), ze doskonale oddają dzisiejsza sytuacje. Pozdrawiam serdecznie!
Muzyka na pewno przekazuje emocje i wielu artystów właśnie w taki sposób „zabiera głos” i mówi to, co chce powiedzieć. Szacunek jest podstawą, a niestety bardzo często go brakuje i widać to zarówno przy prozaicznych, jak i tych bardzo ważnych sprawach.