Teatr Lalki i Aktora w Łomży – kultura dla małych i dużych

Teatr Lalki i Aktora
źródło: Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Jak już pewnie wiecie, dwa tygodnie temu cykl Zapowiedz miasto powitał kolejnego, wyjątkowego dla nas bohatera. W pierwszym wpisie chciałyśmy pokazać to miasto z nieco innej, mniej oczywistej strony i przekonać Was, że Łomża, to nie tylko dobre piwo. 😉 Sypnęłyśmy też paroma anegdotkami, które, sądząc po komentarzach, Was także nieco rozbawiły. 🙂 Być może zdążyliście się także zorientować, że na naszych mapach poszczególnych miast, nie może zabraknąć miejsc związanych z kulturą. Nie inaczej będzie i tym razem. Ale bez zbędnego przedłużania! Teatr Lalki i Aktora w Łomży – to właśnie tu Was dzisiaj zabieramy.

Teatr Lalki i Aktora
źródło: Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Spektakle dla miłośników teatru w każdym wieku

Niektórzy z Was, myśląc o teatrze lalki wyobrażą sobie zapewne teatr kukiełkowy, z marionetkami na scenie, a na widowni najmłodszych widzów. Teatr Lalki i Aktora prezentuje przedstawienia dla dzieci, to prawda, jednak w swoim repertuarze posiada także spektakle dla dorosłych widzów.

źródło: Teatr Lalki i Aktora w Łomży – „Madejowe Łoże”

Ale zaczynając od początku… Teatr swoją działalność rozpoczął w 1987 roku. I na przestrzeni lat stał się nie tylko miejscem spotkań z kulturą, ale stworzył także swego rodzaju przestrzeń edukacyjną dla swoich młodych odbiorców. Tak jak już wspomniałyśmy, niezależnie od tego ile masz lat, na pewno znajdziesz tu spektakl dla siebie. I tak, obok doskonale nam wszystkim znanych bajek jak Król Maciuś Pierwszy, Brzydkie Kaczątko, czy Pippi Pończoszanka, znajdziemy tu także popularne tytuły dla nieco starszych widzów Proces, Kartoteka, czy Mewa.

Z kulturą na ulicę, czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka

Pisząc o Teatrze Lalki i Aktora w Łomży nie możemy nie wspomnieć o bardzo ważnym wydarzeniu, będącym integralną częścią tego miejsca. Mowa tu o Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA. A dlaczego warto się na nim pojawić? Bo to właśnie tam, w ciągu kilku dni będziecie mieli szansę zobaczyć nie tylko najwspanialsze zespoły teatrów lalkowych z całego świata, ale także artystów prezentujących inne formy teatralne. Odnajdziecie tam zatem zarówno sztuki dla dzieci, jak również dla widzów dorosłych. To wszystko sprawia, że co roku festiwal przyciąga całą masę osób zainteresowanych teatrem, a także tych, którzy chcą poznać i doświadczyć czegoś nowego. Obok spektakli tradycyjnych i ulicznych, spotkania z artystami oraz ludźmi ze świata teatru dają właśnie ku temu niesamowitą okazję. Zresztą małą namiastkę festiwalu możecie zobaczyć na filmiku z poprzedniej edycji.

W tym roku festiwal zaplanowany jest na termin 03 – 06.09.2020. Jeśli zatem nie macie planów na początek września, to już wiecie co robić. 😉 Do tego czasu ukażą się także jeszcze trzy wpisy dotyczące Łomży, także z naszą małą pomocą możecie spokojnie opracować program wycieczki do tego miasta, uwzględniając w nim również festiwal. 😉

Rekwizytornia Online, czyli nowy wymiar teatru

Rekwizytornia Online to spotkania ze sztuką, jednak w nieco innym wymiarze. Za sprawą programu „Kultura w sieci”, Teatr Lalki i Aktora może wirtualnie zagościć w naszych domach. Na stronie internetowej możecie znaleźć nagrania z czytaniami performatywnymi. Powstały one na scenie teatralnej, w otoczeniu lalek, kostiumów i innych elementów inscenizacyjnych. Dla nas jest to coś niesamowitego! Bo z jednej strony można przypomnieć sobie czasy, kiedy z zaciekawieniem słuchało się czytanych nam przez dorosłych bajek. Z drugiej, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem takiego pomysłu i genialnej formy jego wykonania. I w końcu po trzecie, czyż to nie jest cudowne, że w czasach, kiedy mamy ograniczone możliwości doświadczania kultury, teatr staje przed nami otworem i chce być na wyciągnięcie, a właściwie kliknięcie, naszej ręki? Co prawda, projekt ten zakłada przedstawienie literatury dla najmłodszych, jednak nie zaszkodzi, żeby na chwilę znowu poczuć się jak dziecko. 😉

To jak, dacie się na chwilę przenieść do magicznej, bajkowej przestrzeni teatralnej? 😉