Tabula Rasa – duże napięcie emocjonalne z mocnym, rockowym pazurem

fot. Jakub Czyszewicz

Rock nie umarł! Wciąż powstają nowe zespoły, doskonale zdające sobie sprawę z tego, czym ten gatunek muzyczny powinien się charakteryzować. Jednym z nich jest z pewnością Tabula Rasa, której brzmienie jest wyraziste, intrygujące i energetyczne. Głos wokalisty zaś przypomina najlepsze lata najciekawszych wokalistów klasyki rocka, a jednocześnie jest zupełnie nowy i świeży. Co jeszcze może zaoferować nam Tabula Rasa?

Tabula Rasa – nowy początek

Jak rozwinąć swoją muzyczną ścieżkę? Wystarczy zaprosić do współpracy kilku innych muzyków, którzy mają podobną estetykę. Chociaż brzmi to całkiem prosto, w rzeczywistości tak nie jest i trzeba dużo szczęścia, aby odnaleźć odpowiednie puzzle, a następnie ułożyć je w całość. Jak to wyglądało w przypadku zespołu Tabula Rasa?

Tak naprawdę to Delia założyła nasz zespół, to od niej właściwie wszystko się zaczęło. Pędząc za marzeniem i grając z różnymi muzykami znalazła Igora, bębniarza. Potem z nieba spadł Benek, nasz wokalista i gitarzysta, który przeprowadził rewolucje i przewrócił wszystko do góry nogami w zespole. Następnie Benek przygarnął do Tabuli swojego wiernego przyjaciela Johnnego na gitarę rytmiczną. W poszukiwaniach basisty razem znaleźliśmy w internecie Wojtka. Pełny skład uformowaliśmy kilka miesięcy po założeniu zespołu. Wszyscy już wcześniej grali, mieli mniejsze sukcesy i porażki, dlatego chcieliśmy zacząć coś nowego, coś wielkiego, coś w czym każdy z nas jak i słuchaczy odnajdzie cząstkę siebie, stąd też nasza nazwa – Tabula Rasa.

W powyższym wideo zespół gra na żywo. Można więc przekonać się na własnych uszach, ale i skórze, czy Tabula Rasa w obecnym składzie daje radę!  

Emocje znane wszystkim

O samym brzmieniu można napisać naprawdę dużo. Według nas jednak, mocnym punktem zespołu są osoby, które go tworzą: wokalista i gitarzysta Benek, gitarzysta Johny, pianistka Delia, basista Wojtek czy perkusista Igor. Wystarczy zobaczyć jedno nagranie, aby nawiązać swego rodzaju więź z każdym z nich. To osobowości, których tak bardzo potrzebuje obecnie nie tylko rynek muzyczny, ale i przestrzeń publiczna. Każdy z członków zespołu jest zapamiętywany i zwraca uwagę odbiorcy. To dziś niestety rzadkość.

Innym, równie mocnym punktem są teksty zespołu. Wydaje się, że są pisane na luzie, a jednak po zapoznaniu się z ich przesłaniem, zostawiają w nas swój ślad. Zupełnie inaczej odbiera się wówczas nie tylko nazwę zespołu, ale i muzyczny kierunek Tabula Rasy.

Nasze utwory cechują się dużym napięciem emocjonalnym, każdy z nich opowiada inną historię i niesie za sobą ważny dla nas przekaz. Poruszone w nich problemy dotyczą w pewnym stopniu każdego człowieka.  Zależy nam na tym, żeby ludzie słuchając naszej muzyki przebyli podróż do wnętrza siebie. Żeby mogli eksplorować siebie w pozytywnych, jak i negatywnych emocjach. Żal i euforia. Gniew i miłość. Czasem chcemy dać dużo i nasycić, a czasem wolimy zostawić niedopowiedzenia i dać słuchaczom pole do własnej interpretacji. Staramy się, żeby nasze numery, mimo sporej dawki liryzmu wpadały też zwyczajnie w ucho i bujały słuchacza. Mamy też kilka czysto rozrywkowych utworów, bo w końcu musi być balans. 

Wembley w planach! Ale najpierw – płyta!

Jeżeli za mało Wam Tabula Rasy, mamy dla Was doskonałą wiadomość. Zespół planuje wydanie swojej debiutanckiej płyty już na początku 2024 roku. Jesteśmy przekonane, że będzie gorąco!

Dla nas to, co robimy to przede wszystkim pasja i dobrze spędzony czas, możliwość wypowiedzenia głośno tego, co siedzi nam głęboko w sercach. Chcemy zarażać ludzi tym, żeby nigdy nie bali się wypowiadać własnego zdania, by mogli bawić się razem z nami i przeżywać piękne chwile – zapisywać swoją czystą kartę za każdym razem z nami. Im więcej ludzi zarazimy, tym bliżej do naszego celu – Wembley! 
Ale najpierw w drodze nasza pierwsza płyta, którą planujemy wydać już na początku nowego roku! Póki co, można nas słuchać na naszym kanale na YouTube, gdzie mamy nagrania na żywo z koncertów. 

Wierzymy mocno, że z takim podejściem do muzyki, odbiorców i świata, Tabula Rasa ma szansę na to, aby wygodnie rozsiąść się na polskiej scenie rockowej. Dlatego też w oczekiwaniu na debiutancką płytę, zapraszamy Was do odsłuchania utworów zespołu. Wszystkie wykonania są wersjami live, dzięki czemu możecie lepiej przygotować się na koncertowe emocje, które Tabula Rasa za każdym razem funduje swoim słuchaczom.

Zapraszamy również do śledzenia kont zespołu Tabula Rasa na InstagramieFacebooku, TikToku oraz YouTube.

Zachęcamy Was także do zobaczenia innych artykułów z cyklu Poznaj Muzyków oraz do posłuchania playlisty z utworami wszystkich artystów.