Jaśmin – optymistyczne spojrzenie w jutro, na które każdy zasługuje

A gdyby tak przenieść wokalistki z lat 80. i 90. i osadzić je w realiach współczesnego rynku muzycznego? Chociaż sam pomysł wydaje się nieco szalony, na przykładzie zespołu Jaśmin widać, że nie jest on niemożliwy. Tworzą go dwie cudowne kobiety – Agata Gałach oraz Karolina Sienkiewicz. Klimatyczne utwory wnoszą do życia słuchaczy nutkę optymizmu, a głos wokalistki przypomina puchaty koc, okrywający nasze ciało i oddzielający od wszystkiego co złe, w nienajlepszy dzień.

Jaśmin, czyli mamy w akcji

Historia zespołu Jaśmin to dowód na to, że nigdy nie wiemy, za którymi drzwiami czeka na nas zmiana. W przypadku Agaty i Karo były to drzwi… przedszkola.

Poznałyśmy się w przedszkolu na zebraniu – nasze córki chodziły do jednej grupy i się zaprzyjaźniły. Potem były pierwsze lody, wspólne place zabaw, nocowanki.

Spotkania okazały się na tyle owocne, że Agata postanowiła zaprosić do współtworzenia zespołu Karo. Wspólna praca pomogła im zbudować relację opartą na wzajemnym wsparciu i zaufaniu. Krótko mówiąc, nastąpiło połączenie sił dwóch kobiet.

Kiedyś powiedziałyśmy sobie o swoich marzeniach i już wkrótce pomogłyśmy sobie w ich realizacji.

Karo napisała swoją pierwszą piosenkę, Agata wydała swoją pierwsza płytę. Aż w końcu nadszedł czas pandemii.

Nasze córki siedziały wspólnie na zajęciach on-line, a my tworzyłyśmy piosenki ucząc się programów muzycznych. Powstało ich tyle, że założyłyśmy zespół Jaśmin i zaczęłyśmy je wydawać. To taka nasza historia w pigułce.

Przepis na doskonały numer

Utwory, jakie proponuje Jaśmin, wyróżniają się słonecznym brzmieniem, kobiecością, ale i wyrazistą opinią na konkretne tematy. Głos Agaty przypomina najlepsze wokale Artystek z ubiegłych lat. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy słuchali czegoś, co zostało wydane w latach 80. lub 90. To niesamowity dar. Melodia zaś jest wielowarstwowa w odsłuchu. Za każdym razem możemy odkryć w niej coś zupełnie innego.

Nasze piosenki piszemy same. Na początku powstaje tekst autorstwa Jacka Wasilewskiego lub Grzesia Paczkowskiego, następnie linia melodyczna, którą proponuje Karo. Agata sprawdza czy pasuje jej tonacja, czy skoki są odpowiednie i czy nie ma transakcentacji (dla Karo to nadal czarna magia haha). Następnie Karo dopracowuje aranżację sama lub z Filipem Torresem i idziemy do studia. Tam na bazie aranżacji stworzonej w programie muzycznym dogrywamy żywe instrumenty, bas, gitarę, skrzypce, perkusję i główny wokal. Następnie dopieszczamy utwór dodając różne elementy, chórki i ciekawe barwy. Łukasz Bizoń przygotowuje mixy i tutaj dzielimy się obowiązkami – Karo sprawdza czy wszystko jest równo, czysto, czy słychać ciekawe kontrapunkty, czy brzmienie i proporcje są dobre, a Agata dopracowuje wokale. I tak powstaje gotowa piosenka.

W oczekiwaniu na nową płytę

Każdy z numerów zespołu Jaśmin to nowa historia, o nowym dniu i nowych szansach, jakie nam przynosi. Utwory doskonale sprawdzą się zarówno w letnie dni, ale też w te, gdy cierpimy na brak słońca. Tym słońcem może bowiem być Jaśmin, skutecznie rozpraszając promienie swojej twórczości. Czy tych utworów będzie więcej. Jak twierdzą Artystki – owszem. Zatem co dokładnie nas czeka?

Planów jest bardzo dużo, tylko czasu nam brakuje. Obie pracujemy, mamy rodziny i dzieciaki, które też wymagają czasu, opieki i troski. Jeśli chodzi o plany, to rozpoczęłyśmy nowy cykl piosenek, póki co bez słów – „Jasmine stories” i będziemy podążać częściową tą drogą. Wydajemy wkrótce naszą nowa płytę – hołd dla nauczyciela Agaty – Marka Sochackiego. Będzie to płyta live z koncertu z tekstami Marka Sochackiego i z muzyką kilku kompozytorów. My pokusiłyśmy się o stworzenie 2 swoich nowych piosenek, jedna Agaty, a jedna Karo. Mamy też sporo piosenek świątecznych i noworocznych i może uda się je zamknąć w jednym albumie jeszcze w tym roku – zobaczymy! Planów jest dużo, a rok ma tylko 365 dni, a doba 24h, a my jesteśmy tylko we dwie.

Z miłości do muzyki i ludzi. Cały Jaśmin!

Dużo jest dziś utworów, których treść nie napawa optymizmem, mówi o trudnych uczuciach i smutku. Z twórczości zespołu Jaśmin można by natomiast stworzyć tabletkę na gorsze dni. Nie oznacza to jednak, że piosenki są infantylne czy traktują o rzeczach łatwych. Przeciwnie! Pokazują rozwiązania, pomagają zrozumieć, że życie to lekcja. Warto jednak próbować znaleźć w nim coś, co rozjaśni nam przyszłość. Wszak „każdy ma prawo schrzanić dzień i naprawić jutro”.

Jak do posłuchania swojej twórczości zachęciłyby Agata i Karo?

To pytanie bardziej do naszych fanów… dlaczego poleciliby naszą muzykę innym. Z rozmów z nimi wiemy, że to, co podoba się słuchaczom w naszej twórczości oprócz pięknych, muzycznych harmonii, to naturalność i pozytywna energia, którą chętnie się dzielimy. Myślimy, że coś w tym jest…

Z natury obie jesteśmy optymistkami, mamy różne charaktery i lubimy ludzi. Nie kreujemy jakoś specjalnie naszego wizerunku – po prostu tworzymy muzykę tak, jak czujemy ją w sercach.

Zapraszamy również do śledzenia konta zespołu Jaśmin na InstagramieFacebooku oraz na YouTube.

Zachęcamy Was także do zobaczenia innych artykułów z cyklu Poznaj Muzyków oraz do posłuchania playlisty z utworami wszystkich artystów.