Czy to, czego poszukujemy, jest tylko iluzją? Pierwiastek Z Trzech i Jan Lang z nowym singlem „Bieg po tęczę”

fot. materiały prasowe

Tęcza, czyli piękne zjawisko, które podziwiamy i zachwycamy się nim. Wyczekujemy jej po burzy, wyglądając z zaciekawieniem przez okno lub wychodząc na zewnątrz, aby przyjrzeć się bliżej. Niestety to zjawisko optyczne szybko potrafi znikać i w opowieściach pozostaje jedynie wspomnieniem. O czym więc jest utwór „Bieg po tęczę”, za który odpowiadają siostry Adriana Owczarczyk i Paulina Szymlek z Pierwiastka Z Trzech oraz Jan Lang?

„Bieg po tęczę” – piosenka o sile i bezsilności

Nowa propozycja muzyczna od Pierwiastka Z Trzech to słodko-gorzki utwór o poszukiwaniu w życiu celu, ale i samego siebie. Cały proces poszukiwania doskonale odzwierciedla melodia, która niekiedy bywa niezwykle lekka, a czasami smutna, ciężka i wręcz wprawiająca w stan głębokiej refleksji. W połączeniu z głosami sióstr z Pierwiastka Z Trzech, cała kompozycja ma niezwykły charakter.

Gdy byliśmy dziećmi, wierzyliśmy, że tęczy można dotknąć. Szaleńczo biegliśmy w jej kierunku, by za chwilę przekonać się, że to niemożliwe. W życiu często poszukujemy czegoś, co wydaje się piękne, a w rzeczywistości jest zwykłą iluzją. Bieg po tęczę” ma skłonić do refleksji nad ludzką naturą nieustannego poszukiwania czegoś więcej –  mówią siostry z Pierwiastka Z Trzech, autorki tekstu.

Za klimatyczną i chwytającą za serce muzykę odpowiada chojnicki artysta, Jan Lang, tworząc nietuzinkowe połączenie pianina z flugelhornem.

Jan Lang to solowy projekt Janusza Łangowskiego – kompozytora, aranżera i instrumentalisty. Przez wiele lat wspótworzył zespół Wookman. W muzyce ceni sobie emocje, aurę nieoczywistości i element zaskoczenia.

Muzyka do „Bieg po tęczę” powstała z fascynacji balladami Petera Gabriela, takimi jak „Here Comes The Flood”, czy „Father, Son”. Konstrukcja utworu ma charakter zamkniętej opowieści, której wprowadzenie i coda zamykają się wraz z użyciem tych samych dźwięków. Zupełnie tak, jak to się dzieje w przypadku tęczy. Pierwotna warstwa muzyczna miała jeszcze bardziej chorałowy charakter. Napisałem ją w już 2016 roku, zatem długo czekała na odpowiedni moment, który właśnie nadszedł. Cieszę się, że niedawno nawiązana współpraca z siostrami z Pierwiastka Z Trzech sprawiła, że mogę się nią w końcu podzielić – mówi Janusz Łangowski, autor muzyki.

Znamy się z Jankiem od wielu lat, ale dopiero niedawno nasze artystyczne drogi się przecięły. Szukałyśmy instrumentalisty do jednego z naszych singli, a znalazłyśmy o wiele więcej. Janek chował w szufladzie mnóstwo pięknych kompozycji. Jedna z nich szczególnie przykuła naszą uwagę. Napisałyśmy tekst i wspólnie dokończyliśmy utwór. „Bieg po tęczę” to dopiero początek naszej współpracy – dodają siostry Ada i Paulina z Pierwiastka Z Trzech.

Pierwiastek Z Trzech – duet wyjątkowy

Pierwiastek Z Trzech to duet sióstr, songwriterek, wokalistek oraz instrumentalistek Adriany Owczarczyk i Pauliny Szymlek. Zespół łączy folkowe, akustyczne brzmienia z elektroniką i harmonijnym śpiewem, zostawiając przy tym przestrzeń dla samej muzyki, w której królują gitary, stanowiące punkt wyjścia do tworzonych kompozycji utrzymanych w nurcie indie-folk. Pierwiastek Z Trzech wydał niezależnie dwa albumy muzyczne: „Pomiędzy chmurami” w 2018 roku oraz „Relacje” w 2023 roku. Obecnie zespół pracuje nad materiałem na kolejny album.

Utwór jest dostępny do odsłuchania na wszystkich głównych serwisach streamingowych.

Artykuł powstał na podstawie informacji prasowej.

Zobacz artykuły z cyklu Poznaj Muzyków.