Pierwiastek Z Trzech – lekkość, która pozwala zachłysnąć się życiem

Pierwiastek Z Trzech

Jak szukać odpowiedzi na trudne pytania? Jedną z możliwości jest zatopienie się w rezonującej z nami muzyce. Przemyślenia twórców mogą nas otworzyć na więcej. Pozwolą poczuć się tak, jakby otulał nas ciepły, miękki koc. Pierwiastek Z Trzech, czyli duet dwóch sióstr – Adriany Owczarczyk i Pauliny Szymlek to muzyczny świat pełen zrozumienia, refleksji i spokoju. Dokładnie tego, czego na co dzień szukamy, ale nie zawsze potrafimy znaleźć.

Muzyka zapisana w genach

Gdyby rodzinne albumy, oprócz zdjęć, zawierały również utwory muzyczne, w wielu z pewnością znajdowałyby się te, wykonywane przez Pierwiastek Z Trzech. Nie tylko opowieści, które usłyszymy na dwóch wydanych przez siostry płytach oddają doskonale ludzkie emocje i wspomnienia, ale i historia wokalistek jest bardzo zakorzeniona w tradycjach rodzinnych.

Pochodzimy z malowniczych Kaszub, gdzie na co dzień komponujemy, piszemy teksty i poszukujemy inspiracji. W muzyce najważniejsza jest dla nas autentyczność, dlatego stawiamy na niezależność. Muzyka towarzyszyła nam od najmłodszych lat. Będąc dziećmi grałyśmy na gitarach, keyboardzie, czy skrzypcach i śpiewałyśmy m.in. w kaszubskim zespole folklorystycznym. W naszej rodzinie jesteśmy trzecim pokoleniem sióstr, które wspólnie śpiewają i muzykują. Pierwsza była nasza babcia ze swoją siostrą, później mama i ciocia, a teraz my. Rozpoczęcie przygody z pisaniem własnych piosenek było dla nas kolejnym etapem, który przyszedł bardzo naturalnie i spontanicznie.

Pierwiastek Z Trzech – zespół powstały z potrzeby serca

Gdy włączycie płytę, czy poszczególne piosenki zespołu, na pewno nie pożałujecie. Zdecydowanie wciąż jest zbyt mało takich brzmień, które działają na nas kojąco. Słychać tu oryginalność, współczesność, ale i szacunek do historii muzyki rozrywkowej oraz folkowej. Z tekstów słychać płynącą prawdę, którą wzmacniają kojące dźwięki żywych instrumentów. Tym siostrom się po prostu wierzy!

Pierwiastek Z Trzech założyłyśmy w 2017 roku z potrzeby serca i z chęci podzielenia się swoimi kompozycjami z dna szuflady. Początkowo nasza muzyka była akustyczna, a instrumentami w niej dominującymi były ukulele i gitary. Piosenki nagrywałyśmy w szafie i publikowałyśmy w internecie. Delikatne brzmienia w połączeniu z naszym harmonijnym śpiewem i tekstami nawiązującymi do ulotności chwil i natury znalazły pierwszych odbiorców.

Ta prawda dosyć szybko została dostrzeżona przez innych. Jak wspomina Pierwiastek Z Trzech, ich twórczość stała się częścią spektaklu lalkarskiego dla dzieci pt. „Śpij Kochana”, a już w 2018 do zespołu dołączyli kolejni muzycy. W rezultacie, światło dzienne ujrzała pierwsza płyta „Pomiędzy Chmurami”, której tytuł wywodzi się od jednej, w naszym odczuciu, z piękniejszych piosenek na tym albumie.

Pierwszy album Pomiędzy chmurami” to zbiór dwunastu piosenek, które nawiązują do przemijania, natury, bliskości i codziennej prozy życia. Płyta jest beztroską podróżą w rejony delikatnych brzmień, w których dominującymi instrumentami są gitary i ukulele. 

Album powstał dzięki zbiórce internetowej i pomocy naszych fanów i bliskich. Przez kolejne lata koncertowaliśmy promując autorską muzykę i dzieliliśmy się kolejnymi singlami zwiastującymi ukazanie się drugiej płyty. W 2021 roku wzięłyśmy udział w talent show The Voice of Poland, w którym pod skrzydłami Justyny Steczkowskiej dotarłyśmy do ćwierćfinału.

„Relacje” – album towarzyszący codzienności

Po pierwszej płycie, nadszedł czas na kolejną, która ukazała się w 2023 roku.

W 2023 roku ukazała się nasza druga płyta „Relacje”. Album powstał we współpracy z duetem producenckim Dawidem Korbaczyńskim i Piotrem Plutą. Łączy folkowo-elektroniczne brzmienia z harmonijnym śpiewem, zostawiając przy tym przestrzeń dla samej muzyki, w której królują gitarowe brzmienia, stanowiące dla nas punkt wyjścia do tworzonych kompozycji utrzymanych w nurcie Indie-folk, Indie-pop.
Słowa w albumie „Relacje” ukazują prawdziwą duszę ludzkiego doświadczenia, opowiadając o związkach, które łączą nas ze sobą, z naturą, z kimś bliskim, czy z pracą.

Album „Relacje” to zbiór historii, dotykających nas wszystkich. Nie łączy się on w jedną opowieść, zaczynającą się wraz z pierwszym i kończą ostatnim utworem. Mimo to, każdy z nich traktuje o tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Same artystki, które jednocześnie są songwriterkami oraz instrumentalistkami, tak zachęcają do jego wysłuchania.

Potrzebujesz pocieszenia – włącz „Wszystko dobrze”. 
Masz dość pracy i chcesz zmiany – włącz „Korpo”.
Jest Ci zimno – włącz „Ciepło”.
Jeśli pęd życia Cię przytłacza – włącz „Pomiędzy chmurami”.
Kochasz poezję –  koniecznie „Krab”. To specjalna pozycja dla fanów poezji. Nawiązuje do twórczości E.E. Cummings’a i jest naszą interpretacją wiersza „maggie and milly and molly and may”.
Nie są Ci obojętne problemy ekologiczne świata – włącz „O, Świecie!”.
Bardzo kogoś kochasz – włącz utwór „Lawa”.
Rozpadasz się na kawałki i boisz do tego przyznać – włącz „Po mrozie”.
Nęka Cię Twoja przeszłość – włącz „Przeszłość”.
Jeśli kochasz malarstwo – włącz „Nenufary”.

Jeśli nas nie znasz, to poznaj. 🙂

Plany sióstr Adriany Owczarczyk i Pauliny Szymlek na przyszłość

Nie jest tajemnicą, że osobom tworzącym muzykę, najbardziej zależy na tym, aby mieć dla kogo to robić. Dlatego też siostry przyznają:

Chciałybyśmy możliwie dużo grać, koncertować i poznawać ludzi, do których trafia nasza twórczość. Rozmawiać z nimi na żywo. W planach mamy również rozpoczęcie prac nad opracowaniem materiału na kolejną płytę.

Z naszej strony chcemy Was zachęcić do włączenia utworów Pierwiastka Z Trzech. Bez wątpienia znajdziecie coś dla siebie w dotychczasowej twórczości sióstr. „Nasi słuchacze piszą nam, że słuchają tej płyty stojąc w korkach i łapią przy niej równowagę”. I dokładnie tak jest. Nasze ciało odpoczywa, relaksuje się, a głowa przenosi do obrazów, o których będąc ciągle w biegu często nie mamy czasu rozmyślać. Poza tym to również świetnie wyprodukowana płyta, a same wokalistki wyróżnia nie tylko wspaniały, szlachetny wokal, ale także doskonała dykcja, dzięki której bez problemu jesteśmy w stanie zatopić się w warstwie tekstowej.

Jeśli szukacie nowych doświadczeń muzycznych, twórczość jaką proponuje Pierwiastek Z Trzech może okazać się strzałem w 10!

Zapraszamy również do śledzenia kont zespołu Pierwiastek z Trzech na InstagramieFacebooku, TikToku, Spotify oraz YouTube.

Zachęcamy Was także do zobaczenia innych artykułów z cyklu Poznaj Muzyków oraz do posłuchania playlisty z utworami wszystkich artystów.