Palanik – muzyka dla estetów rozbudzająca wspomnienia

Palanik siedzi na dywanie w pomieszczeniu. Obok niego, po lewej stronie stoi stolik, na którym jest duży kwiat.

Cykl Poznaj muzyków powstał właśnie z myślą o takich ludziach jak ten Artysta. Palanik, a dokładniej Paweł Kozich, to młody wokalista pochodzący z Białorusi, który dopiero rozkręca się na naszej scenie muzycznej. Jego utwór Wspomnienia to doskonałe przywitanie z nowymi słuchaczkami i słuchaczami. Dlaczego zdecydował się na drogę muzyczną? I przede wszystkim, miłośnicy jakiego gatunku powinni nie tylko wcisnąć play, ale również obserwować dokonania Pawła w sieci?

Życie z muzyką w sercu

Są wśród nas tacy szczęściarze, którzy nie tylko od dziecka wiedzieli co chcą robić, ale i zajmują się wyśnionym zawodem również w życiu dorosłym. Jednym z nich jest Paweł Kozich. Jak sam wspomina, już będąc małym chłopcem czuł, że muzyka z nim współgra. Potem wystarczyło podjąć odpowiednie działania.

W wieku 5 lat śpiewałem na różnych koncertach i imprezach rodzinnych. Ukończyłem szkołę muzyczną na wydziale akordeonu, a później – na wydziale wokalu estradowego. Już wtedy zrozumiałem, że chcę zajmować się muzyką na poziomie profesjonalnym i dostałem się na studia na Uniwersytet Kultury i Sztuki w Mińsku. Po ukończeniu dostałem dyplom magistra historii sztuki. Podczas studiów zacząłem pracować jako muzyk, śpiewać z zespołem i pisać własne utwory. Zwyciężyłem w konkursie młodych wykonawców muzyki autorskiej „Zaśpiewaj 5”. Uczestniczyłem w wielu konkursach i festiwalach na Litwie, w Polsce, Białorusi i Ukrainie. Przez 5 lat również grałem w musicalach w Teatrze Muzycznym w Mińsku. Brałem także udział w koncercie „Polski top wszech czasów o wolności” z orkiestrą symfoniczną Adama Sztaby w Szczecinie. Byłem Laureatem Festiwalu Pamięci Anny German „Eurydyka” w Mińsku, finalistą 14 Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Biciem”.

Nas osobiście Palanik przekonał do siebie swoim kreatywnym podejściem do wykonywania coverów. Niżej możecie zobaczyć jeden z nich.

Muzyka dla estetów

W świecie, gdzie rynek muzyczny często wypełniony jest ludźmi, których obecność jest dla nas szokująca, są także tacy muzycy, dla których każdy detal ma znaczenie. Jeżeli lubicie posłuchać głosu wokalisty, który niemalże zawsze jest gotowy na to, aby po prostu brzmiał, zaobserwujcie Palanika w Jego mediach społecznościowych. Jest On niezwykle pewien swojego głosu, doskonale wie jak poradzić sobie z każdą ewentualną przeszkodą i co najważniejsze, słuchacz jest po prostu o niego spokojny. Na potwierdzenie naszych słów dodamy tylko, że jakiś czas temu, przez zupełny przypadek, trafiłyśmy na live Pawła na Instagramie. Miałyśmy posłuchać jednej, góra dwóch piosenek. Słuchałyśmy całej, prawie godzinnej transmisji.

Jak się okazuje, nasza opinia nie jest wyjątkowa:

Kiedyś usłyszałem taką opinię o swojej muzyce, że PALANIK to pop-muzyka dla estetów. Moje piosenki są dla takich ludzi, którzy lubią harmonię wokalną, lubią wsłuchiwać się w każdy dźwięk i szukać czegoś ciekawego dla siebie.

Singiel po polsku

Z racji swojego pochodzenia, pierwszy napisany przez wokalistę utwór nie powstał w języku polskim. Co więcej, jak sam przyznaje, miał wówczas już 20 lat, a talent kompozytorki wyszedł na jaw poniekąd przez przypadek.

Moja pierwsza piosenka została napisana na konkurs młodych wykonawców muzyki autorskiej. Wygrałem i to mnie bardzo zainspirowało do dalszej twórczości. Cały czas próbuję czegoś nowego, szukam swojego muzycznego kierunku i stylu. Piszę piosenki w różnych językach, współpracuję z różnymi muzykami i autorami. Najbardziej lubię robić utwory w jazzowych i popowych klimatach.

Nie tak dawno Palanik wydał także utwór w języku polskim, pt.: Wspomnienia.

Ciekawe, gitarowe brzmienie i piękne falsety. Co na temat utworu mówi sam Artysta?

Wspomnienia to coś, co jedna nas z przeszłością: z ludźmi, którzy byli obok, z wydarzeniami, które mieliśmy w swoim życiu. One zostają przy nas niczym aromat dobrych perfum. Czasem masz je w głowie tak głęboko, że chciałbyś już puścić i iść dalej, ale nie możesz. Najczęściej tak silne emocje łączą nas z czasem, kiedy byliśmy zakochani.

Zapraszamy Was również na Facebooka, Instagrama, TikToka oraz kanał na YouTube Palanika.

Zachęcamy Was także do zobaczenia innych artykułów z cyklu Poznaj Muzyków oraz do posłuchania playlisty z utworami wszystkich artystów.