Szymon Chodyniecki w utworze o swojej przeszłości. Kim jest tytułowy „Bad Man”?

Szymon Chodyniecki, okładka singla Bad Man
źródło: materiały prasowe

Światło dzienne ujrzał nowy singiel Szymona Chodynieckiego – „Bad Man”. To wyjątkowa intymna opowieść, w której Artysta niejako obnaża się przed swoimi słuchaczami i słuchaczkami. Jak wyglądała jego droga do miejsca, w którym obecnie się znajduje? Co myśli o swojej przeszłości i kim tak naprawdę jest tytułowy „Bad Man”?

„Bad Man” – nowy początek Artysty

W takiej odsłonie publiczność nie miała jeszcze okazji usłyszeć Szymona Chodynieckiego! 19 czerwca swoją premierę miał najnowszy singiel Artysty, zatytułowany „Bad Man”. To piosenka, w której popowy sznyt Szymona spotyka się z brzmieniami reprezentatywnymi dla muzyki soul i R&B, a tekst traktuje o wpływie wszystkich decyzji podjętych w przeszłości, na teraźniejszość i przyszłość.

Zaczynałem od muzyki z pogranicza rapu i reggae, czyli gatunków subkulturowych. To też wiąże się bezpośrednio z moimi korzeniami muzycznymi, o których oczywiście pamiętam i je szanuję. Zawsze jednak docelowo chciałem tworzyć pop i otworzyć się na nowe horyzonty muzyczne. Wymagało to zmian personalnych – mówi Szymon.

Utwór „Bad Man” może zostać niejednoznacznie zrozumiany przez różne grupy odbiorców. Część osób odczyta jego tekst jako próbę stawienia czoła przeszłości, a więc sytuacjom nieodwracalnym. Słowa te, zarówno pobudzą zmysły człowieka twardo stąpającego po ziemi, ale też ocucą wizjonera.

Dla Szymona Chodynieckiego, autora warstwy lirycznej „Bad Mana”, jej przekaz ma wymiar symboliczny. Jak stwierdził, patrząc dzisiaj na własną wersję sprzed 10 lat, nie mógłby być dla siebie autorytetem. Mając świadomość tego, co już miało miejsce oraz tego, gdzie jest obecnie – wie, że tu i teraz ma wszystko w swoich rękach.

Tę premierową kompozycję określić można spojrzeniem jej twórcy i producenta na gatunek soul/R&B, opakowany w szeroko rozumiany pop, który jest właściwym nośnikiem dla nowego kierunku twórczości Szymona Chodynieckiego.

„Bad Man” nieprzypadkowo pełni rolę wspólnego mianownika dla wspomnianych, hip-hopowo-reggae’owych początków muzyka i jego późniejszej drogi pop.

Szymon Chodyniecki – działalność solowa

Na przestrzeni ostatnich 9 lat solowej działalności artystycznej Szymon Chodyniecki znalazł się w posiadaniu Potrójnie Platynowej Płyty za cyfrową sprzedaż przebojowego singla „Sam Na Sam” (2015) oraz Złotej Płyty za hit „Z Całych Sił” (2016). Teledyski do jego najpopularniejszych nagrań w serwisie YouTube obejrzano łącznie ponad 35 mln razy. Wokalista i multiinstrumentalista ma na swoim koncie debiutancki album pt. „Przeciwności” (2016), w pracy nad którym wspierał go m.in. Paweł Marciniak – basista grupy Varius Manx. Szymon miał również okazję występować na najważniejszych wydarzeniach rodzimej sceny, tj. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy Polsat SuperHit Festiwal. Zagrał dziesiątki koncertów w całym kraju. Nieprzerwalnie pisze i produkuje nowe utwory – nie tylko dla siebie, ale też dla innych wykonawców. Współkomponował np. „Lustra” Natalii Szroeder.

Zobacz artykuły z cyklu Poznaj Muzyków.