Rodzicielstwo z przymrużeniem oka – Ignacy Puśledzki z nową piosenką

źródło: materiały prasowe

„Kto jest rodzicem, ten w cyrku się nie śmieje” – tak głosi znane powiedzenie. I najwyraźniej jest w tym odrobina prawdy, bo właśnie temat rodzicielstwa zainspirował Ignacego Puśledzkiego do napisania utworu „Dzieci Są Chore”. Jednak, czy zawsze rodzic mówi prawdę?

Hymn rodziców

Ignacy Puśledzki dzieli się ostatnim singlem promującym jego nadchodzącą płytę pt. „Proste Piosenki”. Wokalista jest przekonany, że piosenka „Dzieci Są Chore” stanie się hymnem wszystkich rodziców.

Debiutancka płyta Ignacego Puśledzkiego coraz bliżej. Nagrane przez wokalistę „Proste Piosenki” dotyczyć będą przede wszystkim rodziny, relacji oraz… życia po 30-tce. W tekstach Puśledzkiego bywa zabawnie, czasem nieco nostalgicznie, ale z reguły jest prosto i od serca.

A co z muzyką? Tu ma być różnorodnie. Album zapowiadał erotyczny love song „Zakochany Kundel”, potem była punkowa „Koszulka Ramones” oraz musicalowy indie-pop w postaci utworu „Wszystkie”. Teraz przyszedł czas na ostatnią zapowiedź, czyli piosenkę „Dzieci Są Chore”.

Piosenka to alternatywny pop w pigułce. Ma odpowiednie tempo, wpadającą w ucho melodię, łatwy do zapamiętania refren, ale nie próbuje udawać hitów najpopularniejszych polskich artystów.

Tekst, co oczywiste, powstał dzięki rodzicielskim doświadczeniom wokalisty.

Każdy rodzic wie, że nasze planowanie nie ma najmniejszego sensu. Małe przeziębienie, brak babci czy opiekunki i nasze plany mogą legnąć w gruzach. Ale z drugiej strony… Czy my czasem tego nie wykorzystujemy? – pyta Puśledzki i odsyła do drugiej zwrotki utworu.

Jako że jest to jedyny utwór na płycie, w którym padło niecenzuralne słowo, a został on dedykowany rodzicom, artysta przygotował też specjalną wersję „do słuchania z dziećmi”.

Ten słynny, bardzo brzydki zwrot, który znalazł się w refrenie „Dzieci Są Chore” będzie mam nadzieję wykrzykiwany przez publiczność podczas moich koncertów, ale sam wiem, że rodzice na takie treści muszą uważać. Mamy i tatowie, to prezent ode mnie dla Was, oraz ode mnie dla mnie – zapowiada muzyk.

Piosence towarzyszy minimalistyczny, nagrany smartfonem w domu teledysk. Tematyczny, bo… nagrany podczas choroby synów artysty.

Plany na ten klip były inne, ale kiedy chłopaki się rozchorowały musiałem improwizować. W ruch poszły pluszaki, zestaw małego lekarza i statyw na smartfona. Moją wesołą twórczość zmontowała potem nieoceniona Jarka Szwagierczak i… voilà! – mówi Ignacy Puśledzki.

Producentem singla oraz całej płyty „Proste Piosenki” jest Jędrzej Wołk – muzyk zespołu 13 Drzew oraz prowadzący podcastu Cierpienia Młodego Muzyka. Okładki do wszystkich singli i albumu zaprojektowała Natalia Kwiatkowska a analogowy mastering to dzieło Michała „Eproma” Baja. Premiera płyty pod koniec lipca!

Ignacy Puśledzki wcześniej znany był także jako Iggy Not Pop i pod tym szyldem tworzył muzykę z pogranicza rapu i alternatywy. Współpracował m.in. z Olafem Deriglasoffem, Tymonem Tymańskim, Igorillą, Basią Derlak z zespołu Chłopcy Kontra Basia i śp. raperem Pjusem (2cztery7). Po premierze płyty „Powiedz Mi Coś Więcej” Newonce nazwał go jednym z ciekawszych raperów polskiego podziemia.

Zobacz artykuły z cyklu Poznaj Muzyków.