Retro Festival Kraków – zapach piękna i historii

Retro Festival Kraków

Ach! Kiedyś to było… Te ubrania, fryzury i przede wszystkim szeroko rozumiana kultura! No! Tak było! I rzeczywiście, za Ireną Santor i Magdą Umer moglibyśmy zanucić pod nosem: „Tych lat nie odda nikt”. Ale musicie wiedzieć jedno. Dla organizatorów Retro Festival Kraków nie ma rzeczy niemożliwych. I dzięki nim będziecie mogli poczuć się jak Wasze babcie i Wasi dziadkowie. To co? Chcecie poznać szczegóły dotyczące wydarzenia pachnącego pięknem i historią? W takim razie, zaczynajmy! 😉

Radość w stylu retro

Zanim zaczniemy rozpisywać się na temat Festiwalu, musicie zobaczyć jego wspaniałą zapowiedź (nie mylić z Zapowiedz ;)).

Ale spokojnie, przygotowałyśmy też krótki opis dla leniuszków (którzy oczywiście później tę zapowiedź powinni nadrobić). Co zatem pojawi się na Retro Festival Kraków?

Miłe, jeszcze milszego początki

Retro Festival Kraków startuje już 16 października. Żebyśmy mogli się wszyscy lepiej poznać, dobrze by było spotkać się na wspólnym otwarciu na ulicy Sławkowskiej 11 w Krakowie. Właśnie tam, organizatorzy Retro Festival Kraków, wspólnie z Teatr VIS a VIS oraz Chicago Jazz przywitają nas koncertem, a właściwie kunsztem wokalnym Doroty Bułakowskiej, która jest artystką Teatru VIS A VIS, w spektaklu „RETRO WOMAN”. Jeżeli potrzebujecie większej zachęty oraz informacji o pierwszym wydarzeniu, kliknijcie TU i nie zwlekajcie zbyt długo z decyzją.

Targi rękodzieła w stylu retro i vintage – 17.10.2020, godzina: 10:30 – 18:30

Halo! Czy są na sali, tj. wśród naszych Czytelników, fani rękodzieła w stylu retro i vintage? Tak? To się doskonale składa, ponieważ właśnie na Retro Festival Kraków znajdziecie Wystawców, którzy zaprezentują Wam swoje wspaniałe wyroby i dzieła, nad którymi pracowali w pocie czoła po to, abyście otrzymali produkt najwyższej jakości. A wśród nich, np. Crimson Lily, z którą miałyśmy przyjemność porozmawiać już jakiś czas temu (Jeżeli jeszcze nie czytaliście tej rozmowy – koniecznie zajrzyjcie!). Doskonale pamiętamy ile pytań o gorsety się pojawiało! Było ich całe mnóstwo, zatem zapraszamy Was 17 października 2020 do Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie. Naprawdę warto, bo oprócz Crimson Lily pojawią się także inni, fantastyczni twórcy, np. biżuterii w stylu vintage. Więcej informacji na temat targów znajdziecie klikając w TEN link.

Witaj historio!

Każdy z nas chyba potrafi wymienić chociaż jeden utwór skomponowany przez Chopina. Ale czy wiecie coś o historii miłości Chopina i Sand? Jeżeli nie – spokojnie! Możecie się tego dowiedzieć. Pomoże Wam w tym na pewno Robert Kowalski, który wygłosi wykład: „Delikatny konserwatysta i przebojowa skandalistka. Historia miłości Chopina i Sand”. Więcej informacji na temat tego wystąpienia, znajdziecie klikając TU. A jeżeli tę wiedzę już posiadacie – zapraszamy na Pokaz mody historycznej z rowerem w tle. Retro Festival Kraków wpisał również takie wydarzenie do swojego planu. A koszt biletu to JEDYNIE 10 złotych. Mało tego! Możecie nabyć bilety tuż przed wejściem. Super, nie? Kliknijcie TU, aby poznać szczegóły.

Muzyka, taniec i burleska

Retro Festival Kraków

W muzyczne klimaty retro przeniesie nas zespół Lazy Swingers. Obok piosenek z własnego repertuaru, przywołają również wielkie sławy jazzu: takie jak Count Basie, Duke Ellington, Benny Goodman, George Gershwin. A po koncercie, odbędzie się After Party z Burleską. I tu, możemy liczyć na wyśmienity popis sceniczny w wykonaniu międzynarodowej gwiazdy burleski – Red Juliette. Co więcej, obydwa wydarzenia będziemy mogli zobaczyć w naszych domach, ponieważ organizatorzy przystosowali się do nowych, COVID-owych warunków. Więcej informacji o koncercie i After Party, znajdziecie TU i TU. A może chcecie nauczyć się tańczyć? W takim razie powinniście wziąć udział w warsztatach tanecznych Chorus Line, przygotowanych przez Kick&Swing oraz Retro Festival Kraków (zobacz więcej).

Jednodniowy kurs szycia

Drogie Panie, Drodzy Panowie! A może sami chcielibyście nauczyć się tworzyć poszczególne części garderoby w zaciszu swoich domów? Na Retro Festival Kraków, przy tym marzeniu również możecie zmienić dopisek z „w przyszłości”, na „już niebawem”. 18 października będzie bowiem możliwość uczestniczenia w dwóch, jednodniowych kursach szycia. Na pierwszym z nich, dowiecie się jak uszyć własną torebkę w stylu retro. Warsztat odbędzie się w godzinach 11:00-14:30 i więcej informacji znajdziecie TU. Drugi zaś, objaśni Wam tajniki szycia krawatów oraz much i będzie miał miejsce w godzinach 15:00-18:00, a szczegóły poznacie klikając TU. AHA! I najważniejsze! Warsztaty skierowane są zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Serio! 😉 A co potem? Noś się w stylu retro!

fot. Monika Górna

Jak babcia przed imprezką

Na pewno macie zdjęcie babci, na którym makijaż i fryzura robi wielkie WOW! Na Retro Festival Kraków sami będziecie mogli nauczyć się tej sztuki, np. szkoląc się jak zrobić seksi fale (zajrzyj TU). czy kosmetyki hand made (kliknij TU).

Ale, ale! Nie umknie nam też wiedza o słowiańskich warkoczach. Zobaczcie!

Retro Festival Kraków

Spacer z historią w tle

Nie zabraknie również zwiedzania Krakowa i opowieści o historii tego miasta. Pierwszy ze spacerów będzie dotyczył rozrywki w dawnym Krakowie. Przewodniczką stanie się dla nas tu autorka kultowego bloga Dawny Kraków – Lana Dadu (kliknij po więcej informacji). Drugi z nich natomiast to Kazimierz oczami Trubadura Galicji – Mordechaja Gebirtiga – Retro Spacer ze Sławomirem Śmiłkiem, o którym przeczytacie więcej TU.

Na zakończenie – egzotycznie i z klasą

Retro Festival Kraków zakończy koncert Mili Morena i Fortet. Energię zgromadzoną podczas całego Festiwalu będzie można rozładować przy kubańskich rytmach. Zatem szykujcie swoje bioderka nawet, jeżeli unikacie takich rozrywek podczas pandemii. Bowiem ten koncert będziecie mogli obejrzeć również online i niejeden raz poruszyć bioderkiem razem ze swoim partnerem lub partnerką. 😉

Retro Festival Kraków

Retro Festival Kraków już niebawem! Jeżeli jeszcze nie macie biletów albo dopiero dowiedzieliście się o tym wydarzeniu retro w Polsce – koniecznie wpadajcie na stronę Festiwalu lub Facebooka i Instagrama. Co więcej, Zapowiedz, jest patronem medialnym tego wspaniałego wydarzenia. A jak wiecie, nie polecałybyśmy Wam czegoś, co nie zachwyca nas samych. Jeżeli i to jest dla Was za mało (chociaż wierzymy, że nie! W końcu wchodzicie do nas i czytacie! ;)), to może przekona Was fakt, że ambasadorką Retro Festival Kraków została Karolina Żebrowska.

Retro Festival Kraków

To co? Widzimy się w dniach 16-18 października w Krakowie lub online?

My będziemy na pewno, a Wy?

Retro Festival Kraków