Tańka Szafraniec – ułożona z mozaiki

fot. Aleksandra Kamińska-Broniek

Poznajcie dziś historię wokalistki, która po latach śpiewania w chórkach, zdecydowała się w końcu postawić krok do przodu. Po to, aby samej stanąć w centralnym miejscu sceny. To kobieta, która widząc swoje skrzydła, daje je innym potrzebującym kobietom. I w końcu, to cudowny głos, emocje i osobowość. Tym razem w cyklu Poznaj muzyków, prezentujemy Wam niezwykłą Tańkę Szafraniec, która chwyta za serce treścią i sposobem jej przekazania.

Po prostu – Tańka Szafraniec

Są takie głosy, utwory i teksty, o których nie trzeba zbyt wiele się rozpisywać. Ale są też ludzie, którzy przy pomocy swoich talentów potrafią robić dobro dla innych. To według nas idealna recenzja zarówno samej wokalistki, jej działań w sieci, jak też płyty Mozaika. Na początku swojej drogi twórczej Tańka chowała swoje teksty do szuflady, a głosem jedynie uzupełniała chórki gwiazd takich jak: Zbigniew Wodecki, Dorota Miśkiewicz, Kasia Cerekwicka, Krzysztof Cugowski czy Doda. Pierwotnie nie postawiła na karierę solową, chociaż marzyła o własnej płycie. Chciała dzielić się swoimi odczuciami z innymi. Niestety, paraliżował ją strach. Pewnego dnia, postanowiła zrzucić z siebie ten olbrzymi ciężar. I tym oto sposobem zaczęły pojawiać się kolejne, wspaniałe utwory.

A wraz z nimi chęć do realizacji siebie rosła. Bo dlaczego nie zawalczyć o coś, co sprawia nam radość? Jak twierdzi sama wokalistka, obok roli mamy, drzemał w niej wolny duch i kolorowy ptak.

Mozaika – wolność, refleksja i kobieta

I nagle nadszedł ten moment. 1 października 2021 roku, z ciężkiej pracy, ale już bez obawy o to co będzie, rodzi się silniejsza kobieta. A w swych dłoniach trzyma upragnioną płytę, która właśnie się pokazała. O samej płycie, której autorką jest Tańka Szafraniec dowiadujemy się zaś, że:

  • Muzycznie nawiązuje do lat 60′, 70′ i 80′. – Od lat uwielbiałam big-beat, Karin Stanek, Alibabki czy twórczość Czesława Niemena. I śpiewałam chwytające za serce ballady – mówi Tańka. – Ale diablik w środku czasem drzemał, a innym razem bardzo się rozpychał. I tak mnie podjudzał, żeby jednak mniej grzecznie pomuzykować.
  • Znalazły się na niej autorskie piosenki artystki i trzy utwory napisane do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. To faktycznie mozaika emocji i dźwięków – opowieści o ludziach i własnych przeżyciach: od szczęśliwego Teraz i tu stworzonego z zapisków poporodowych po Przemijam powstałego w momencie życiowego kryzysu. Od big-beatowego Biec po erotyk Pochyl się miły nade mną ubrany w elektroniczne brzmienia. 
  • Mozaika to niezależny głos kobiety afirmującej codzienność z jej różnymi odcieniami. To silny wokal, który porusza słuchacza i słuchaczkę. Dla Tańki to marzenie – płyta była marzeniem dziewczyny, która śpiewała od zawsze, ale za bardzo się bała. – mówi – Stała się marzeniem mamy, która postanowiła znaleźć czas na realizowanie siebie i pokazać swoim dzieciom, że można, a nawet trzeba, gdy się czegoś pragnie.

Nam najbardziej przypadły do gustu utwory: Oczy na skrzydłach, Zawsze czy właśnie utwór, w którym został wykorzystany tekst Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – Pochyl się miły nade mną.

Dlaczego warto włączyć sobie Mozaikę?

Zawsze pytamy o to muzyków. W przypadku Tańki Szarfaniec postanowiłyśmy odpowiedzieć na to pytanie same. Są w naszym życiu takie momenty, kiedy po prostu coś nie pasuje. To, co znajdziemy na płycie, to tak naprawdę odpowiedź na codzienne dylematy. Pokazuje jak bardzo czasami potrafimy zatracić się w tym, co dobre, ale nie zawsze najlepsze dla nas. Tańka to marzycielka, ale wbrew pozorom mocno stąpająca po ziemi. Płyta ma wymiar terapeutyczny. Nie tylko najwyraźniej dla samej wokalistki, ale również dla wszystkich słuchaczy, w szczególności kobiet. Taki wymiar terapeutyczny mają również posty Artystki, które umieszcza w swoich mediach społecznościowych. Chciałoby się aż napisać, że jej wizerunek jest bardzo spójny. Ale tak naprawdę Tańka Szafraniec nie posiada wizerunku – ona jest wizerunkiem. I to takim, z którego płynie siła, wiara w lepsze jutro i ogromne wsparcie. Z cudowną muzyką nawiązującą do lat 60′, 70′ i 80′ w tle.

Zapraszamy również do zaobserwowania Instagrama i Facebooka Tańki.

Zachęcamy Was także do zobaczenia innych artykułów z cyklu Poznaj Muzyków oraz do posłuchania playlisty z utworami wszystkich Artystów.