KATHIA – głębokie, ludzkie współodczuwanie trudnych emocji

fot. Zuzanna Kruczek

Jako ludzie, nauczyliśmy się już być dotykani słowem, które jest wyśpiewane przez danego artystę. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakim stopniu może dotykać nas muzyka, a nawet produkcja utworu. Gdy całość zaczyna z nami rezonować, czujemy się tak, jakby zatrzymał się czas, a nasze myśli kumulują się dookoła utworów. KATHIA jest doskonałym przykładem na to, że umiejętność posługiwania się poetyką w tekstach, wciąż potrafi uwierać, ale i rozluźniać ludzkie serca. Co dotyka najbardziej?

Zamiast czekać, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce

Katarzyna Półrolniczak (KATHIA) to jeden z piękniej odbijających światło kryształów, wśród artystów młodego pokolenia. Gdy po raz pierwszy usłyszałyśmy Jej utwory, miałyśmy skojarzenia z innym wymiarem, do którego możemy przejść przez specjalny portal. Ten inny wymiar, zdecydowanie w magiczny sposób potrafi dotknąć najmroczniejsze ścieżki naszej duszy, emocji i przeżyć. Jednocześnie również odczuwalne jest tu ukojenie, ułatwiające postawienie kolejnego kroku naprzód. Chociaż brzmi to dosyć enigmatycznie, wystarczy zapoznać się z twórczością Artystki, aby poczuć coś więcej niż muzykę.

Cała, muzyczna historia, zaczęła się natomiast dosyć klasycznie. Wyróżnia ją jedynie upór w dążeniu do celu i wzięcie sprawy w swoje ręce. W tym przypadku, brak możliwości, okazał się stworzeniem sobie własnych warunków i dróg rozwoju.

Moja historia z muzyką zaczęła się od szkoły muzycznej. Flet poprzeczny, pianino i tak dalej. Potem zaczęłam interesować się produkcją muzyczną. Nie znałam nikogo, kto produkuje, więc musiałam wziąć sprawy w swoje ręce – skoro nikt nie wyprodukuje mi moich numerów, muszę nauczyć się robić to sama. Od zawsze wyrażałam się przez pisanie tekstów, pisałam już w podstawówce. Był to chyba mój wentyl – przyznaje KATHIA.

Wszyscy jesteśmy tacy sami

Wrażliwość i empatia to zdecydowanie określenia dotyczące Kasi zarówno w sferze wokalnej, tekstowej, jak i muzycznej. Utwory zawierają przenośnie pomagające w prostszy, lecz zupełnie nieoczywisty sposób mówić o wartościach, które na co dzień głęboko w nas tkwią, jednak nie zawsze chcemy lub umiemy o nich rozmawiać.

Wszystkie są związane z głębokim odczuwaniem. Bez niego nie ma dla mnie o czym pisać. Cały album jest tak naprawdę o emocjach. Podskórnie wszyscy jesteśmy tacy sami, czujemy te same rzeczy, więc piszę na nim zarówno o sobie, jak i o tobie.

Samo brzmienie natomiast zdaje się wciągać nas głęboko w zupełnie inny wymiar emocjonalności. Zarówno gitara, jak i pianino nie tylko tworzą tło dla tekstu, ale też zdają się mówić razem z nim. Dopowiadają niedopowiedzenia, które pozostawia nam piękny, niski głos wokalistki.

Jak trafiać do ludzi?

To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy robią coś, co chcieliby pokazać szerszemu gronu odbiorców. Niestety, czasami artyści na tyle zatracają się i skupiają na trafieniu do jak najszerszej publiczności, że zapominają o tym, co rzeczywiście sprawia im przyjemność. KATHIA przyznaje, że dla Niej tworzenie utworów jest najważniejsze. I chociaż zabrzmi to banalnie, w tym przypadku zdecydowanie potwierdza się powiedzenie: „Prawda zawsze się obroni”. Ta prawda, którą słyszymy w twórczości Kasi nie tylko się broni, ale i leczy. Jakie w związku z tym ma plany na przyszłość?

Chciałabym robić dalej to, co robię. Pisanie, produkowanie są dla mnie jednymi z ważniejszych i przyjemniejszych rzeczy na ziemi. Chyba nie byłabym bez nich pełna. Dobrze jest przekładać myśli na papier, na melodię, a potem patrzeć jak trafiają do ludzi.

KATHIA – dlaczego warto wejść do świata Artystki?

Jeśli lubisz miękkie dźwięki, które otulają uszy w jesienną noc jak ciepły kocyk, zapraszam do słuchania – tak do zapoznania się ze swoją twórczością zaprasza sama Artystka. W tym przypadku twórczość broni się sama. KATHIA to nie tylko ciekawy głos, wciągające brzmienia i niesamowite teksty – to przede wszystkim świeżość, ale i inność. Dbałość o najmniejsze detale utworu, z których każdy z nich pełni w całej układance swoją własną, istotną funkcję. Jeżeli zatem szukacie idealnych brzmień nie tylko na jesień, ale i na każdą porę roku, koniecznie zapoznajcie się z twórczością Artystki i wpadajcie na Jej koncerty. Tym bardziej że 8 listopada ukazała się debiutancka płyta Artystki „Przestrzeń”. Jesteśmy przekonane, że się nie zawiedziecie.

Zapraszamy również do śledzenia kont Kasi na Instagramie, Facebooku oraz YouTube.

Zachęcamy Was także do zobaczenia innych artykułów z cyklu Poznaj Muzyków oraz do posłuchania playlisty z utworami wszystkich artystów.