Kraków – nasze miasto

Wawel
archiwum prywatne

Kraków… dlaczego właśnie Miasto Królów wybrałyśmy na sam początek cyklu „Zapowiedz miasto” ? Dla nas był to naturalny i oczywisty wybór 🙂 To właśnie tu mieszkamy od ponad pięciu lat i niezmiennie odkrywamy to miasto na nowo. Nie mogło więc zatem być inaczej! Co drugi piątek przedstawimy Wam Kraków naszymi oczami, uszami i innymi zmysłami. A tymczasem – weźże przeczytaj pierwszy z serii artykuł o miastach!

Gdzie ten Kraków jest?

Kraków leży w południowej części naszego kraju, w województwie małopolskim. Zatem dla wszystkich miłośników weekendowych wycieczek w góry, może być kuszącym miejscem do zamieszkania. A i entuzjaści zbiorników wodnych odnajdą się tu doskonale. Bowiem malowniczy Zakrzówek nacieszy wszystkie dusze spragnione przyrodniczych scenerii.

Kraków, Zakrzówek
archiwum prywatne

Pozwoli Wam poczuć się naprawdę błogo oraz odetchnąć od codziennego zgiełku miasta. Jednak jeśli stęsknisz się za widokiem Krakowa, nic się nie martw! Ze skałek można podziwiać zachwycającą panoramę miasta.

To mówisz, że z czym kojarzy Ci się Kraków?

Skojarzeń związanych z Krakowem nie sposób zliczyć. Z historycznego punktu widzenia, to dawna stolica Polski oraz miejsce koronacji królów. Dla większości z nas, na myśl o Krakowie, w głowie pojawia się wyobrażenie spaceru po Sukiennicach, nasłuchiwanie hejnału w okolicach Kościoła Mariackiego oraz zwiedzanie Wawelu. Żadna wycieczka nie może obyć się także bez zjedzenia tradycyjnego przysmaku, czyli krakowskiego obwarzanka. I co najważniejsze! Czy nam się to podoba, czy nie (a w tej kwestii ciężko nam dojść do porozumienia 😉 ) w Krakowie wychodzimy na pole!

W powietrzu czuć kulturę

Nie sposób nie wspomnieć o niezwykle bogatej ofercie kulturalnej Krakowa. Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, czy ULICA. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Te i wiele, wiele innych wydarzeń kulturalnych odbywa się właśnie w tym mieście. A dla tych, którzy poszukują wydarzeń, związanych z tradycją, także jest coś specjalnego – Pochód Lajkonika, którego początki sięgają XVIII wieku. Pamiętajcie tylko, żeby nie chować się przed Lajkonikiem wymachującym buławą. Przynosi ona szczęście na cały następny rok! Szkoda więc z tego nie skorzystać 😉
Poruszając się po kulturalnej mapie Krakowa, nie możemy również zapomnieć o Piwnicy Pod Baranami, która zrzesza niesamowitych artystów, a na przestrzeni wielu lat, wśród nich pojawili się m.in. Marek Grechuta, Agnieszka Osiecka, Jacek Kaczmarski czy Grzegorz Turnau.

Historia ludzi, o których warto pamiętać

Każdy krok postawiony w tym mieście sprawia, że czuć jego historię. Gdy uświadomisz sobie, że tą samą drogę pokonywał ktoś, kto jest zasłużony, albo najzwyczajniej w świecie należy do Twoich idoli – samoistnie się uśmiechasz. Bo jak nie czuć ducha Kory, która opowiadała i opisywała to miasto, Zbigniewa Wodeckiego, który nieraz grał tu na skrzypcach, czy Stanisława Wyspiańskiego, którego witraże do dziś zdobią ściany świątyń. Kraków to też Helena Modrzejewska, której imieniem został nazwany jeden z teatrów, czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, która swoimi wierszami porusza najtwardsze serca. To właśnie jeden z powodów, dla których uwielbiamy to miasto. 🙂

A na koniec, nie mogło tu zabraknąć pięknej piosenki, jednej z najlepszych wokalistek polskiej sceny muzycznej, której niestety już z nami nie ma.

https://www.youtube.com/watch?v=1BO_XWAYl0M

Zobacz także inne artykuły w cyklu Zapowiedz miasto