Zegary odmierzające czas przylotu gołębi – kolekcja Wojtka

zegary gołębi kolekcja

O tym, że Kolekcjonerzy potrafią zaskoczyć już się przekonałyśmy kilkakrotnie. Ale kolekcja, którą przedstawimy Wam dzisiaj nie tylko zaskakuje. Nas również uczy, bo jeszcze do niedawna nie miałyśmy pojęcia czym są tajemnicze przedmioty, które zbiera Wojtek.

Zapowiedz swoją kolekcję!

Nazywam się Wojtek i jestem kolekcjonerem zegarów konstatujących przylot gołębi z lotu. Zegary są mechaniczne i nie produkuje się już takich od około 25 lat. Dzisiaj używa się zegarów elektronicznych. Zegary zbieram od ponad 15 lat i w swojej kolekcji mam ich 210 sztuk. Każdy jest inny – 70 marek z 12 krajów świata. Jest to największa taka kolekcja w Polsce i jedna z największych w Europie. W przyszłości mam zamiar otworzyć muzeum sportu gołębiarskiego.

Co wchodzi w skład Twojej kolekcji?

W mojej kolekcji znajdują się zegary z końca XIX wieku do lat 90-siątych XX wieku. Zbieram wszystko co jest związane ze sportem gołębiarskim. Posiadam jeszcze w swojej kolekcji około 10000 obrączek rodowych gołębi – najstarsza z 1912 roku. A także stare dyplomy, puchary, czasopisma, wiklinowe kosze transportowe, medale.

Jak to się zaczęło?

Gołębiami pocztowymi interesuję się od najmłodszych lat. Swoją hodowlę prowadziłem ponad 20 lat. W roku 2006 wyjechałem do pracy w Holandii i tam kupiłem pierwszy stary zegar. Ponad 90% mojej kolekcji pochodzi z Holandii i Belgi. Staram się kupować zegary unikatowe, niespotykane. W każdej wolnej chwili przeglądam strony internetowe i pytam zaprzyjaźnionych kolekcjonerów czy mają zegary na sprzedaż lub na wymianę.

zegary gołębi

W jaki sposób najczęściej te zbiory do Ciebie trafiają?

Pierwsze zegary kupowałem na targach staroci przez kilka lat. W Polsce dostawałem od kolegów. Obecnie kupuję w internecie na aukcjach lub osobiście jadę i odbieram zegar, ale kilka lat temu miałem przyjemność poznać kolekcjonera, który ma największą kolekcje zegarów na świecie i od niego mam kilkadziesiąt zegarów.

zegary gołębi kolekcja na półkach

Które egzemplarze są Twoimi ulubionymi?

Moimi ulubionymi zegarami są te, które było trudno zdobyć oraz takie, których nie widziałem u innych kolekcjonerów, np. zegar produkcji francuskiej Horographe z 1898 roku, najstarszy zegar belgijski Toulet z 1885 roku, czy zegar Gerard. Posiadam jeszcze dwa zegary, na temat których jeszcze nie znalazłem żadnych informacji. Wiem tylko, że zostały wyprodukowane w USA. Są na nich napisy briegel i potter. Niestety nie wiem czy są to poprawne nazwy.

Jaka jest najbardziej wyjątkowa historia związana z Twoją kolekcją?

Myślę, że najciekawsze historie z zegarami są tymi, gdy mam możliwość jechać osobiście odebrać zegar np. 200, 300 km i poznać właściciela, który już go nie używa i chce go sprzedać lub są to dzieci, wnuki, których dziadek był hodowcą i pytają czy jestem kolekcjonerem. Wtedy pokazuję ile mam zegarów. I osoby, które oddają mi zegar są zadowolone, że będzie on stał w muzeum.

zegar gołębi