Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – gdy rzemiosło łączy się z unikatowym dźwiękiem

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu - sala z fortepianami
archiwum prywatne

Gdyby istniał raj dla instrumentowych freaków to z całą pewnością przypominałby Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Ileż tam jest cudownych dzieł sztuki, które oprócz tego, że wydają niezwykle unikatowe brzmienia, zachwycają swoim wyglądem! Jeśli lubicie muzykę, cenicie rzemiosło i chcecie zobaczyć ciekawe muzeum w Polsce – koniecznie odwiedźcie to miejsce. Taka wizyta będzie też świetnym sposobem na poszerzenie swojej wiedzy o instrumentach, tym bardziej że dostaniecie ją tam w atrakcyjnym wydaniu!

Jedyne takie miejsce w Polsce

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu to jedyna taka placówka w Polsce, czym zresztą samo miejsce słusznie się szczyci. Wybierając się na zwiedzanie, musimy jednak być przygotowani na to, że czeka na nas całkiem sporo eksponatów do zobaczenia. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i obrazuje doskonale kulturę, z której się wywodzi. Początków Muzeum możemy dopatrywać się w 1945 roku. Wówczas, dzięki staraniom pana Zdzisława Szulca zostało ono oddziałem Muzeum Wielkopolskiego. To również zbiór Pana Zdzisława, liczący wówczas 74 instrumenty, stał się podstawą kolekcji, a mężczyzna został pierwszym kustoszem tego miejsca.

Jak brzmią te instrumenty?

Na początku wizyty w muzeum otrzymujemy tablet z podpiętymi słuchawkami. Dzięki temu zwiedzając wystawę, oprócz zobaczenia konkretnych instrumentów, możemy usłyszeć próbki ich brzmienia. Jednak ostrzegamy – kilka proponowanych przez Muzeum utworów na dobre z Wami pozostanie, bo są to naprawdę przepiękne melodie. A jest czego słuchać! Muzeum posiada prawie 3000 różnych instrumentów, z czego najcenniejszy zbiór to instrumenty lutnicze. Znajdują się tam też instrumenty ludowe, wywodzące się z innych krajów, np. z Afryki czy Azji oraz fortepiany, klawesyny czy inne, mniej znane instrumenty drewniane, blaszane.

Co jeszcze oprócz instrumentów zobaczymy na ekspozycji? Przemieszczając się do kolejnych sal, wśród kolekcji odnajdziemy też pamiątki po muzykach, czy ważnych muzycznych wydarzeniach, płyty gramofonowe, a nawet rękopisy muzyczne.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu
archiwum prywatne

My osobiście miałyśmy również to szczęście, że kiedy zwiedzałyśmy Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu było bardzo słonecznie, a promienie z zewnątrz wpadały przez okna, ukazując instrumenty w pięknym świetle. Ułatwiło nam to zdecydowanie przeniesienie się do różnych epok muzycznych, z których pochodzą instrumenty – przynajmniej w naszej wyobraźni. Każda z 19 sal robiła olbrzymie wrażenie.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – naprawdę warto!

Bez względu na to, czy jesteście wielkimi entuzjastami muzyki, cenicie zbiory kolekcjonerskie lub rzemiosło, zdecydowanie uważamy, że jest to miejsce, które warto zobaczyć. Każdy element wystawy jest przygotowany tak, aby odnalazł się w nim nawet laik. Ponadto, być może to jedyna szansa na to, aby na własne oczy zobaczyć dudy wszystkich polskich odmian, harfę z 1788 roku, czy ceramiczną grzechotkę z okresu kultury łużyckiej. Natomiast sama możliwość usłyszenia ich, zdecydowanie jest ciekawym dodatkiem do całości. Z całego serca możemy Wam polecić to miejsce.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu - fortepian
archiwum prywatne

Zobacz również inne artykuły w cyklu Zapowiedz miasto.