Muzeum Bursztynu w Gdańsku, czyli jak zatopić się w pięknie, które stworzyła natura

archiwum prywatne

Natura tworzy najlepsze krajobrazy, ale i daje nam najpiękniejsze skarby. Surowce, które ludzie nauczyli się wydobywać, kryją w sobie wiele historii. Niekiedy, jak ma to miejsce w przypadku bursztynu, zachowują wyjątkowe okazy zwierząt i roślin. Człowiek zaś chętnie to obrabia, a następnie ozdabia tymi okazami swoje wnętrza lub zamienia je na biżuterię, bardzo często przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Muzeum Bursztynu w Gdańsku to miejsce wspaniale łączące ze sobą zarówno naturę, piękno, jak i nowoczesność. To ważny punkt na mapie tego miasta.

Wielki Młyn, czyli od Krzyżaków do bursztynu

Muzeum Bursztynu w Gdańsku znajduje się w Wielkim Młynie zbudowanym przez Krzyżaków. Sam Młyn doskonale funkcjonował do roku 1945, kiedy to uległ zniszczeniu. W latach 60 XX. wieku został odbudowany, natomiast w 2016 roku przekazany do użytku Muzeum Gdańska, a w 2021 roku zostało przeniesione tu Muzeum Bursztynu. Chociaż budynek z zewnątrz wpisuje się w historyczną pozostałość architektoniczną, już jego wnętrze zdecydowanie jest odzwierciedleniem nowoczesności. Każdy element wystroju jest zdecydowanie dobrze przemyślany. Wszędzie panuje półmrok, a w czarnych podłogowych płytkach odbija się światło oraz poszczególne elementy bursztynowych wystaw. Stojąc na korytarzu, jeszcze przed zakupem biletów, z pewnością można byłoby wykrzyczeć „tu jest jakby luksusowo”. Co więcej, zwiedzanie zarówno pierwszego, jak i drugiego piętra, zdaje się tylko to potwierdzać.

Poznajcie historię bursztynu

Piętro pierwsze to zdecydowanie wprowadzenie do tego, co zobaczymy na piętrze drugim Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na zwiedzających czeka tu powrót do lekcji geografii i historii, natomiast wiedzę podano w zdecydowanie ciekawszy i angażujący sposób. Każdy eksponat jest tu odpowiednio oświetlony, posiada swój kontekst. Co więcej, inne muzea mogłyby uczyć się od Muzeum Bursztynu w Gdańsku tego, w jaki sposób wprowadzać treści interaktywne na wystawy. Bardzo często, w innych muzeach, są one bowiem totalnie nietrafione lub wręcz zaburzają całościowy obraz tego, co dana wystawa mogłaby przekazać zwiedzającym.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku, duży bursztyn przypominający niewielką ściankę
archiwum prywatne

W przypadku tego oddziału ekrany interaktywne są naukową pomocą. Ułatwiają zwiedzanie i co dość istotne, pomagają utrzymać na stałym poziomie zainteresowanie najmłodszych, ale także dorosłych odwiedzających. Co jakiś czas bowiem zobaczymy na nich zdjęcia eksponatów w przybliżeniu czy filmiki animowane o historii bursztynu, obok których nie przejdzie obojętnie zarówno mały, jak i duży zwiedzający.

Ulubiony eksponat? Duża bryła bursztynu, nazwana przez wielu zwiedzających, którzy nas mijali „bursztynowym bochenkiem chleba”. Zresztą jak się okazało nie tylko, gdyż w naszej ankiecie na Instagramie znaczna większość głosujących też była podobnego zdania.

Znaczenie kulturowe bursztynu

Skoro na pierwszym piętrze dowiadujemy się nieco o historii bursztynu, czas dowiedzieć się więcej o jego znaczeniu w kulturze. Odpowiedzią na nasze wszelakie pytania dotyczące bursztynu w kulturze znajdziemy na drugim piętrze Muzeum. Jeśli wchodząc tam poczujecie, że Wasz ubiór nie do końca pasuje do miejsca, w jakim się znajdujecie, możecie przymierzyć stroje, podobne do tych, które były noszone na szlakach bursztynowych w okresie wpływów rzymskich.

Ściana na której na wieszakach wiszą stroje przypominające ubrania z czasów wpływów rzymskich
archiwum prywatne

Obok znajduje się lustro ze specjalną nakładką, w którym selfie, w tym niecodziennym ubraniu, wychodzi naprawdę intrygująco. My zaś przypominamy postacie rodem z książek do historii. I znowu! Widząc ile radości sprawiają najmłodszym tego typu elementy jeszcze bardziej doceniamy Muzeum Bursztynu. Tym bardziej, że często naprawdę nie trzeba aż tak wiele by zatrzymać uwagę oraz wzbudzić zainteresowanie i to nie tylko dziecięcych gości.

Oprócz zobaczenia wyjątkowych eksponatów, takich jak chociażby bursztynowe szachy mające 330 lat, figurek religijnych czy jednej z najpiękniejszych łyżeczek wykonanych z bursztynu, jakie widziałyśmy kiedykolwiek, dowiecie się też więcej na temat właściwości chemicznych bursztynu. Muzeum zadbało bowiem o to, aby przekazać istotę i znaczenie tego surowca w farmacji, jak również codziennym życiu.

Bursztyn w popkulturze

Jednym z ciekawszych elementów wystawy na drugim piętrze jest pokazanie bursztynu w kontekście popkultury. Za ogromną szklaną gablotą zobaczymy ekran wyświetlający pokaz mody. Dodatkowo ustawiono manekiny, na których prezentowane są zarówno ubrania z bursztynowymi elementami, jak i biżuteria. Całość świetnie imituje wybieg modowy.

Manekin w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, na którym zawieszona jest biżuteria z bursztynu
archiwum prywatne

Oprócz tego na ekspozycji w jednej z gablot znajdują się małe instrumenty, ale i gitara elektryczna „Fender Stratocaster” z mostkiem Schallera, za której wykonanie odpowiada muzyk i bursztynnik Walenty Rybak. Na dalszym etapie zwiedzania zresztą sami możemy sprawdzić jak wyglądamy trzymając w dłoniach gitarę lub… mając na sobie kolczyki czy naszyjnik z wystawy. Tu również monitory ułatwiają nam zrobienie sobie selfie i zachowanie tej chwili na dłużej nie tylko w naszej pamięci, ale i galerii zdjęć naszych telefonów.

Małe instrumenty wykonane z bursztynu w Muzeum Bursztynu w Gdańsku
archiwum prywatne

Czy Muzeum Bursztynu w Gdańsku jest dla wszystkich?

Z całą odpowiedzialnością za nasze słowa, możemy stwierdzić, że Muzeum Bursztynu w Gdańsku jest odpowiednim miejscem dla każdego. Jest ono przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchu oraz słuchu. Dla osób niewidomych i słabowidzących przygotowano repliki najważniejszych eksponatów, które można dotknąć. Rodzice z dziećmi również nie powinni obawiać się znudzenia swoich pociech.

Imitacja lodowca, duża niebieska bryła, w tle ekran z niebieskim tłem

Na miejscu znajduje się wiele atrakcji dostosowanych do najmłodszych, m.in. interaktywne ekrany, animowane filmy, imitacja lodowca (interesująca też dla starszych), miejsce do gry w szachy, gry pozwalające zrobić swój własny, interaktywny bursztyn, stolik z krzesełkami i materiałami do rysowania czy przykuwające uwagę eksponaty takie jak jaszczurka zatopiona w bursztynie. Źródła podają, że na zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Gdańsku warto przeznaczyć 1,5 h. Natomiast my byłyśmy tam 2,5 h i prawdę mówiąc, wciąż czujemy niedosyt. Jeśli więc macie to muzeum na liście miejsc do zobaczenia, nie wahajcie się nawet chwili – naprawdę warto! A planując wizytę z wyprzedzeniem możecie też zajrzeć na stronę Muzeum i sprawdzić ofertę proponowanych wydarzeń.

Zobaczcie także inne artykuły z cyklu Zapowiedz miasto, gdzie poczytacie nie tylko o Gdańsku, ale m.in. o Krakowie, Opolu, Wrocławiu czy Łomży.