Muzeum Dobranocek – bajki z dzieciństwa jak żywe

Muzeum Dobranocek
źródło: MuzeumDobranocek.pl

Miś Uszatek, Jacek i Agatka, czy kochany piesek Reksio. Sentyment do tych dobranocek, zaprowadził nas już kilka razy do… Muzeum Dobranocek. To miejsce spełniło nasze oczekiwania w 100%. Poczułyśmy się, jakbyśmy znowu jadły kisielek zrobiony na podwieczorek i oglądały bajkę, która sygnalizuje zbliżający się sen.

Bohaterowie kreskówek tylko w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to jedyne takie miejsce w Polsce. Nas smucić może jedynie brak wiedzy o tym miejscu wielu osób. Dlaczego? Bo to po prostu bardzo klimatyczne i refleksyjne miejsce, budzące uśmiech na twarzy dziecka, nawet tego dużego. 😉 Znajduje się tam mnóstwo eksponatów związanych z historią dobranocek wraz z oryginalnymi bohaterami. Nas najbardziej urzekły pacynki przedstawiające Jacka i Agatkę, o której bardzo często słyszeliśmy w dzieciństwie.

źródło: archiwum prywatne

Jeżeli pamiętacie tę animację to jesteście prawdziwymi szczęściarzami i zapewne znacie te bajki, które my również już pamiętamy, takie jak: Zaczarowany ołówek, Reksio, Miś Uszatek, Mały Pingwin Pik-Pok, Przygody Misia Colargola, czy Bolek i Lolek. A jeżeli należycie do młodszego pokolenia i chcielibyście zobaczyć te bajki w innym miejscu niż serwis YouTube to na pewno spodoba się Wam się jedno, wyjątkowe pomieszczenie.

Kino z dziecięcych marzeń

Miś Uszatek, Bolek i Lolek oraz Krecik na dużym ekranie! Krzesła są dodatkowym elementem wypełniającym dziecięcy świat, bo zostały pomalowane w kolorowe zygzaki, kwiatki i postacie z bajek. Zresztą, zobaczcie sami:

Mini sala kinowa
źródło: MuzeumDobranocek.pl

Wyobrażacie sobie ten klimat? Siadacie na krzesełku z namalowanym Kotem Filemonem, światła powoli gasną, a dźwięki znane Wam od dzieciństwa wypełniają po brzegi salę. Nagle, Waszym oczom ukazuje się…

Muzeum Dobranocek jak wehikuł czasu

Pobyt w tym muzeum to naprawdę ogromna frajda. Niesamowite jak dosłownie kilka sekund wystarcza, aby znowu skakać, uśmiechać się i podśpiewywać pod nosem znane z dobranocek piosenki. Ale jak tu się nie cieszyć, gdy z budy wygląda Reksio, Krecik czeka na nasze uściski, a na środku stoi kamera starego typu, która pozwala nam poczuć się jak bohater jednego z odcinków.

A tak między nami… Nigdy nie chcieliście wiedzieć jak powstawały takie animacje, kto jest za nie odpowiedzialny i jak to się stało, że bajka była dynamiczna pomimo braku odpowiedniej technologii?

Muzeum Dobranocek
źródło: MuzeumDobranocek.pl

No właśnie! A muzeum trochę o tym opowiada. Wszystko ręcznie malowane. Każdy element miał duszę i był poniekąd rzeczywistym odbiciem pomysłu artysty. Chyba właśnie dlatego czuć niesamowitą magię podczas oglądania bajek tego typu. I za to ogromnie jesteśmy wdzięczne Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, bo przywołuje takie wspomnienia, których niestety nie odtworzą nawet najlepsze remaki.

Miejsce dla kolekcjonerów

Obok wyżej wymienionych rekwizytów w Muzeum Dobranocek znajdzie się również miejsce dla zbiorów, które gromadzili fani kreskówek. Spotkamy rzadkie karty, piny, znaczki, czy ciekawe opakowania artykułów spożywczych.

kolekcja
źródło: MuzeumDobranocek.pl

I tu rodzi się nasze pytanie do Was. Może macie jakieś własne zbiory, gdzie występują te postacie z bajek? Jeżeli tak to niech Wasze media społecznościowe wypełnią te piękne obrazy naszej dziecięcej pamięci. Możecie również nas oznaczać zarówno na Instagramie, jak też na Facebooku. Chętnie je bowiem zobaczymy. 😉

Muzeum Dobranocek czeka właśnie na Ciebie

W tym miejscu zapraszamy Was też do odwiedzin tego miejsca, oczywiście gdy już będzie to możliwe. Zabierzcie ze sobą pociechy i opowiedzcie im o tym, jak wyglądały bajki w czasach, gdy jeszcze sami byliście dziećmi. Natomiast jeżeli nie macie swoich dzieci to również nie odbierajcie sobie tej przyjemności! Naprawdę warto zobaczyć magię telewizji, proces produkcji animacji oraz samych bohaterów. Poza tym, to również dobra okazja do zrobienia sobie selfie z idolem z dzieciństwa. My oczywiście swoje mamy, ale… Wiadomo jak to jest w sytuacji, gdy zdjęcia są tylko dwa. Dlatego w ramach zachęty, dodamy Misia Uszatka oczekującego na Wasze odwiedziny, 😉

Muzeum Dobranocek
źródło: archiwum prywatne

A więcej informacji o tym miejscu, znajdziecie na stronie muzeumdobranocek.pl oraz ich Facebooku.

Zobacz też inne wpisy z cyklu Zapowiedz miasto.