Fundacja Kultury bez Barier i dostępność przestaje być tylko słowem

facebook.com/FundacjaKulturyBezBarier

Jakiś czas temu pojawił się u nas wpis, który był dla nas bardzo ważny. Tym mocniej ucieszyłyśmy się, że odebraliście go w bardzo pozytywny sposób, a w komentarzach podzieliliście się z nami także swoimi spostrzeżeniami. Mamy na myśli tekst Osoba z niepełnosprawnością? Nie znam!. Starałyśmy się podjąć kwestię, z naszego punktu widzenia jedną z podstawowych, czyli postrzegania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. A jeszcze wcześniej okazją do przyjrzenia się sytuacji osób niewidomych był wpis o Stevie Wonderze. Tym razem chciałybyśmy pójść o krok dalej i nieco bardziej przybliżyć kolejną kwestię, która wydaje nam się ważna, a jest to dostępność. I zdajemy sobie sprawę z tego, że wpis ten nie wyczerpie tematu, bo ponownie – jest on niezwykle rozległy, ale może stanowić chociaż mały punkcik do dyskusji. Poza tym, bardzo chciałybyśmy zwrócić uwagę na działania jednej z organizacji, ale o tym za chwilę. 🙂

Dostępność – jak to z nią jest?

No właśnie… jak to właściwie jest z tą dostępnością? Bo nie da się ukryć, że na przestrzeni ostatnich lat o tym temacie robi się coraz głośniej. Pojawiają się nowe projekty, w instytucjach rozwijają się działy dostępności, a różne organizacje przekonują o swojej otwartości i dostosowaniu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zdecydowanie cieszyć może fakt, że coś się dzieje i coraz częściej nie są to jedynie słowa, a realne działania. Niestety wiele jeszcze brakuje, aby z satysfakcją można stwierdzić, że faktycznie ta pełna dostępność istnieje. Jednak to światełko w tunelu jest. Na szczęście powstają także organizacje promujące dostępność, które prężnie działają i wspomagają instytucje w dostosowaniu oferty dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. I właśnie jedną z takich organizacji jest Fundacja Kultury Bez Barier.

Fundacja Kultury Bez Barier

Kultura dostępna dla wszystkich – to właśnie hasło, które przyświeca działaniom Fundacji. Mówiąc więc wprost, jej aktywność wiąże się z opracowaniem i wdrażaniem działań dotyczących dostępności w przestrzeni kultury. A należy do nich m.in. opracowywanie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, czy tworzenie przyjaznych sensorycznie warunków. Co ważne, fundacja skupia się na różnych rodzajach oraz stopniach niepełnosprawności i do potrzeb tych poszczególnych grup dopasowuje odpowiednie rozwiązania. Siedziba fundacji znajduje się w Warszawie, jednak działania przybierają charakter ogólnopolski. A jak to wygląda w praktyce?

Teatrosfera bez barier. Akt drugi – to projekt realizowany od początku 2019 roku, trwający do końca 2020. Jego celem było zapewnienie dostępności w sferze teatralnej. Skierowany jest do osób z niepełnosprawnością słuchu oraz wzroku. I tak przygotowano audiodeskrypcję oraz makiety scenografii, a także pętlę indukcyjną, napisy lub tłumaczenie na polski język migowy. Jedną z instytucji, będącą partnerem tego projektu jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Paszport do sztuki 2 – odbywający się w ubiegłym roku projekt, którego założeniem było stworzenie oferty kulturalnej dla młodzieży ze spektrum autyzmu. W ramach tego projektu zorganizowane zostały warsztaty, których motywem przewodnim była podróż. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć relację z tych warsztatów:

Czytanie obrazów – rozwój portalu – tak naprawdę jest to kontynuacja wcześniej realizowanego projektu Czytanie obrazów, podczas którego fundacja wykonała m.in. audiodeskrypcje i tłumaczenia na polski język migowy dla obiektów muzealnych. Obecny projekt trwać będzie do końca 2021 roku, a w jego ramach odbywają się także szkolenia dla edukatorów. Jego partnerami są m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskie w Katowicach, czy Muzeum Dobranocek, o którym już kiedyś mogliście u nas przeczytać.

Oczywiście są to jedynie przykładowe projekty. Na stronie fundacji znajdziecie pełną ofertę, ale my chcemy wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. Oprócz wsparcia innych instytucji, fundacja organizuje także wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, a jednym z nich jest…

Festiwal Kultury Bez Barier

Tegoroczna edycja odbywała się całkiem niedawno, bo od 25 września do 4 października. Podczas festiwalu kolejne przestrzenie kultury stają się dostępne, tak, aby każdy bez przeszkód mógł wziąć udział w spektaklu teatralnym, czy zwiedzić wystawę w muzeum. Jednak oprócz tego mają miejsce przeróżne wydarzenia. I o wszystkich nie sposób napisać, ale wspomnimy przynajmniej o dwóch. 😉

Pierwsze z nich to koncert GrubSona, który tłumaczony był na język migowy. Można było obejrzeć go online. Tak przy okazji, pandemiczna sytuacja stawia dużo przeszkód, także dla organizacji tego typu wydarzeń. Natomiast wydaje nam się, że na pochwałę zasługuje to, w jaki sposób można wyjść z tego obronną ręką, tworząc chociażby spotkania online. Dzięki temu można przecież dotrzeć do osób znajdujących się w przeróżnych miejscach na świecie. A w przypadku Fundacji Kultury Bez Barier szerzyć wiedzę o dostępności.

facebook.com/FundacjaKulturyBezBarier

Drugie wydarzenie, które nas zaintrygowało to Spacer śladami murali z tłumaczeniem na PJM. Nie przypadkowo piszemy akurat o tym. Murale lubimy i to bardzo, dlatego ten temat mocno przykuł naszą uwagę. A koncerty i wydarzenia kulturalne również są nam bardzo bliskie. Co pewnie doskonale wiecie. gdyż pojawiają się u nas na blogu przy każdej możliwej okazji. 🙂

fot. Magda Pawluczuk, facebook.com/WFKBB

Hakuna Matata

Być może ostatnio obiło Wam się o oczy nagranie z migającym Maciejem Stuhrem. Dlaczego o tym wspominamy? Otóż to również sprawka Fundacji Kultury Bez Barier. Przygotowała ona bowiem teledysk do kultowej piosenki z Króla Lwa. A w internecie pojawiła się akcja, zachęcająca do zamigania słów Hakuna matata. 🙂

I co? Jak widać na przykładzie tej fundacji, nie zawsze kwestia dostępności musi być nudna. Można znaleźć na nią swój własny sposób. A my z tego miejsca, serdecznie dziękujemy osobom odpowiedzialnym za działania w Fundacji Kultury bez Barier. Walczycie bowiem o coś, co naprawdę jest ważne. DZIĘKUJEMY!